Oficjalna strona OSP Wielopole 


Decyzje w sprawie samochodu bojowego dla OSP Wielopole

W dniu 6 lipca 2018r. w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika sporządzono tzw. protokół likwidacji środka trwałego w postaci samochodu bojowego STAR 244 typu GBM 2,5/8, który do marca tego roku użytkowała nasza jednostka. Z uwagi na znaczną ilość usterek we wskazanym pojeździe oraz jego wiek stwierdzono, że dalsze naprawy są nieopłacalne. W związku z tym samochód bojowy STAR 244 typu GBM 2,5/8 przeznaczono do zezłomowania. Co istotne, w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podjęto decyzję o tym, że do naszej jednostki ostatecznie nie trafi średni samochód pożarniczy marki Renault, który dotychczas użytkowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, a który od dłuższego czasu stał nieużywany. Stwierdzono bowiem, że nie minął jeszcze okres 12 lat użytkowania tego samochodu przez Państwową Straż Pożarną, co jest warunkiem koniecznym do wycofania go z podziału bojowego i przekazania do dyspozycji wybranej Ochotniczej Straży Pożarnej. Ponadto zauważono również, że w związku z długotrwałą naprawą tego typu samochodu w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, średni samochód pożarniczy marki Renault z PSP w Rybniku bardziej przyda się właśnie w Mikołowie, aniżeli w OSP Wielopole. Stąd wypożyczono go do tamtejszej jednostki. W związku z zaistniałą sytuacją, Zarząd Miejski Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Rybniku podjął decyzję o przekazaniu do OSP Wielopole samochodu bojowego z jednej z rybnickich jednostek, która posiada dwa samochody i jednocześnie nie odnotowuje wielu wyjazdów do zdarzeń w terenie. Przekazanie samochodu zaplanowano na ostatnie miesiące tego roku.

  • 15.07.2018r.
  • OSP Wielopole

Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

W dniu 9 czerwca 2018 roku na terenie Stadionu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Sportowej 60 w Konopiskach (pow. częstochowski) odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad 800 zawodniczek i zawodników z całego województwa śląskiego. Ostatecznie w grupie A mężczyzn wystartowało 25 drużyn. W grupie C kobiet — 21 drużyn. Z kolei w zawodach młodzieżowców, które odbyły się tego samego dnia, wystartowały w sumie 33 drużyny, w tym 15 drużyn dziewczęcych i 18 drużyn chłopięcych, złożonych z zawodniczek oraz zawodników w wieku od dziesięciu do szesnastu lat. Sędzią głównym zawodów był bryg. Wojciech Kruczek. Natomiast oprawą artystyczną wydarzenia zajęła się Orkiestra Dęta OSP Gminy Konopiska wraz z mażoretkami z grupy Szyk.

W tegorocznych zawodach wzięły udział także drużyny z OSP Wielopole. Nasze zawodniczki oraz zawodnicy wystartowali w grupie A mężczyzn, w grupie C kobiet oraz w grupie MDP chłopców (w składzie mieszanym). Wymienione drużyny złożone z dorosłych zawodników i zawodniczek zajęły kolejno 12 i 18 miejsce. Z kolei nasi młodzieżowcy uplasowali się w drugiej dziesiątce tabeli. Pomimo tego, że żadnej z naszych trzech drużyn nie udało się zająć czołowych lokat, to jednak przygotowania do zawodów, czas poświęcony na treningi i zwiększanie swoich umiejętności z pewnością nie będzie czasem straconym. A zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie owocowało w przyszłości.

Ciekawostką jest, że opisane zawody rozgrywane były z wykorzystaniem motopomp pożarniczych marki Tohatsu, przy czym jedna z tych pomp została na czas zawodów wypożyczona z naszej jednostki.

Największy udział w przygotowaniu naszych drużyn do zawodów mieli następujący druhowie i druhny z naszej jednostki: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik i Justyna Śmietana.

  • 16.06.2018r.
  • OSP Wielopole

Obchody Dnia Strażaka

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były wyjątkowe. W czasie jednego ze spotkań Zarządu Miejskiego OSP w Rybniku, które odbyło się w tym roku, na prośbę druha Leszka Moskala podjęto uchwałę o organizacji obchodów Dnia Strażaka przy Domu Strażaka OSP Wielopole dla druhen i druhów ze wszystkich jednostek OSP znajdujących się w obrębie Miasta Rybnika, a także z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęli się druhowie oraz druhny z naszej jednostki. W dniu 4 maja w uroczystościach uczestniczyli: Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Rybniku mł. bryg. Bogusław Łabędzki, Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika Pan Janusz Abrachamowicz, Przewodniczących Rady Miasta Rybnika Jan Mura, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik Janusz Foltys, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu Joanna Błażyca, a także członkowie Zarządu OSP Wielopole, druhny i druhowie z naszej jednostki oraz osoby z nią zaprzyjaźnione. W obchodach uczestniczyli również mieszkańcy Wielopola oraz innych rybnickich dzielnic. Miłej atmosferze towarzyszyła słoneczna pogoda, dobra muzyka, zabawa oraz ciekawe gry i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. W naszej Galerii znalazły się już zdjęcia z tego wydarzenia:

Zdjęcia z Obchodów Dnia Strażaka przy Domu Strażaka OSP Wielopole (kliknij i zobacz).

  • 13.05.2018r.
  • OSP Wielopole

Mili Goście!

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 15 000 ochotniczych straży pożarnych. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole mająca 110-letnią tradycję. Od lat tworzą ją ludzie z pasją, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy oraz działalność społeczno-wychowawczą. Potwierdzeniem tego jest 14 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, jak również liczne zwycięstwa grupy C kobiet oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


Mury naszej Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszają osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Osoby kreatywne oraz umiejące współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. I pomimo różnorodności charakterów wciąż trzymamy się razem. Tym bardziej cieszymy się, że Wy również jesteście z nami i chętnie odwiedzacie to miejsce — naszą internetową Remizę.

Zgranie i współpraca to
połowa sukcesu...

Drugą część stanowi zaangażowanie i trening, które pozwalają nam osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Możesz śledzić nasze zmagania w Internecie. Możesz obserwować nas z perspektywy trybun. Ale możesz także przyłączyć się do nas, by poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji i ramię w ramię walczyć o najważniejsze trofea.

Przyłącz się do nas!››