Uzupełnienie galerii

Nasza galeria została wzbogacona o zdjęcia wykonane przez Andrzeja Gorzawskiego (Młode Wielopole) w czasie obchodów związanych ze 110-leciem istnienia szkoły w naszej dzielnicy. Uroczystość odbyła się 13 czerwca 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku — Wielopolu. Poprowadziła ją Pani Dyrektor Joanna Błażyca. W obchodach uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Wielopola, przedstawiciele lokalnych środowisk oraz zaproszeni goście. OSP Wielopole w poczcie sztandarowym reprezentowali druhowie: Andrzej Groborz, Mirosław Skupień i Łukasz Moskal. Prócz wymienionych strażaków na miejscu obecni byli również druhowie: Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal, Jerzy Zdunek i Norbert Zimoń. Po zakończeniu części oficjalnej nasi strażacy na placu szkolnym przeprowadzili dla zebranych gości krótki pokaz strażacki, a następnie rozłożyli kurtynę wodną, z której bardzo chętnie korzystali najmłodsi.

Obchody 110-lecia szkoły w Rybniku — Wielopolu (kliknij i zobacz)
(zdj. Andrzej Gorzawski / Młode Wielopole).

Przy okazji warto nadmienić, że drogi naszej jednostki oraz szkoły w Wielopolu na przestrzeni minionych dekad często się krzyżowały. Pierwszym kierownikiem placówki oświatowej w naszej dzielnicy był Jakub Lasok, z którego inicjatywy w 1906 roku powołano Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej w Wielopolu. Celem stowarzyszenia była walka z częstymi pożarami drewnianej wówczas zabudowy domostw mieszkalnych i obiektów gospodarczych oraz pożarami lasów na terenie gminy Wielopole, do której jako przysiółki należała również Rybnicka Kuźnia oraz majątek ziemski Józefowiec. Na zwołanym zebraniu wszystkich mieszkańców gminy, które odbyło się w miejscowej szkole, wyłoniony został pierwszy założycielski Zarząd Straży Ogniowej w składzie:

komendant: Jakub Lasok, kierownik miejscowej szkoły
zastępca komendanta: Franciszek Mołdrzyk, mieszkaniec Wielopola
prezes: Rudolf Urbańczyk, właściciel cegielni w Wielopolu
skarbnik: Wojciech Bober, rolnik

Ponadto w 1919 roku w uzgodnieniu z ówczesnym naczelnikiem gminy Wielopole, Alojzym Dziubą, członkowie drużyny pożarniczej rozpoczęli budowę murowanej remizy strażackiej na działce wydzielonej z placu szkolnego. Latem tego samego roku nowa remiza oddana została do użytku. Prócz miejsca na potrzebny sprzęt przeciwpożarowy, nowa remiza dodatkowo wyposażona została w boks garażowy do przechowywania sikawki ręczno-konnej, którą jednak jeszcze wtedy strażacy nie dysponowali.

W latach 1980-1985 miała miejsce przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rybniku — Wielopolu, w sąsiedztwie której znajdowała się zbudowana w 1919 roku remiza strażacka. W związku z tym, zarządzeniem Urzędu Miasta Rybnika remiza przekazana została do dyspozycji szkoły z przeznaczeniem na magazyn sprzętu szkolnego na czas prac budowlanych. Wówczas rozpoczęły się poszukiwania nowej lokalizacji dla Domu Strażaka OSP Wielopole, który ostatecznie znalazł swoje miejsce przy ul. Podleśnej 21B.

• 06.08.2017r.

Spotkanie z mundurem przy Domu Strażaka

19 lipca bieżącego roku na placu przy naszym Domu Strażaka odbyły się zajęcia zorganizowane dla dzieci w ramach akcji Wakacje na Saharze. Zabawy z najmłodszymi sfinansowano z budżetu obywatelskiego miasta Rybnika na rok 2017. Poprowadzili je członkowie rybnickiej fundacji Byle do wiosny. Motywem przewodnim środowego spotkania było poznanie z bliska pracy policjantów oraz strażaków. W związku z tym druhowie z naszej jednostki, zaraz po części przygotowanej przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, zaprezentowali dzieciom krótki pokaz i opowiedzieli im o pracy strażaka. Po części oficjalnej wszystkie dzieci mogły pobawić się w rozłożonej przez naszych strażaków kurtynie wodnej, która dostarczyła im wiele radości.

Zdjęcia z tego wydarzenia znajdziecie w naszej galerii:

Spotkanie z mundurem przy Domu Strażaka OSP Wielopole (kliknij i zobacz)
(zdj. Andrzej Gorzawski / Młode Wielopole).

• 26.07.2017r.

Kronikarskie nowości

Dzięki uprzejmości naszego kolegi druha Tadeusza Niesobskiego strażacka kronika OSP Wielopole została powiększona o nowe wspaniałe fotografie. Tym razem przenosimy się do roku 1994, gdy odbywały się X Rejonowe Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP i OSP Rejonu Rybnickiego w Rybniku — Kłokocinie. W zawodach tych startowały dwie drużyny z naszej jednostki (w grupie II MDP chłopców oraz w grupie A mężczyzn):

X Rejonowe Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP i OSP Rejonu Rybnickiego z 1994 roku w Rybniku — Kłokocinie (kliknij i zobacz).

Dodatkowo w archiwum OSP Wielopole udało nam się odnaleźć zdjęcie pochodzące z 2001 roku, które zostało wykonane przy parafialnym kościele w Wielopolu z okazji jubileuszu 60-tej rocznicy ślubu nieżyjącego już dziś druha Ernesta Gawrona:

jubileusz 60-tej rocznicy ślubu druha Ernesta Gawrona (kliknij i zobacz).

• 16.07.2017r.

Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy oraz działalność społeczno-wychowawczą. Potwierdzeniem tego jest 13 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, jak również liczne zwycięstwa grupy C kobiet oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.