Oficjalna strona OSP Wielopole 


Miejskie Zawody OSP Miasta Rybnika już jutro!

Już jutro, 8 października 2017r., o godzinie 11:00 na trenie Ośrodka MOSiR w Rybniku - Kamieniu przy ul. Hotelowej 12 odbędą się Zawody Sportowo-Pożarnicze Miasta Rybnika! Zawodnicy OSP Wielopole jak co roku od wielu tygodni przygotowywali się do tych zmagań. Serdecznie zachęcamy do wzięcia czynnego udziału w jutrzejszych zawodach i dopingowania naszych drużyn na miejscu!

  • 07.10.2017r.
  • OSP Wielopole

Przygotowania do Zawodów Sportowo-Pożarniczych Miasta Rybnika

Nasza jednostka rozpoczęła przygotowania do tegorocznych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Miasta Rybnika. Zawody odbędą się 8 października (niedziela) na terenie Ośrodka MOSiR w Rybniku - Kamieniu przy ul. Hotelowej 12. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

  • 12.09.2017r.
  • OSP Wielopole

Uzupełnienie galerii

Nasza galeria została wzbogacona o zdjęcia wykonane przez Andrzeja Gorzawskiego (Młode Wielopole) w czasie obchodów związanych ze 110-leciem istnienia szkoły w naszej dzielnicy. Uroczystość odbyła się 13 czerwca 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku — Wielopolu. Poprowadziła ją Pani Dyrektor Joanna Błażyca. W obchodach uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Wielopola, przedstawiciele lokalnych środowisk oraz zaproszeni goście. OSP Wielopole w poczcie sztandarowym reprezentowali druhowie: Andrzej Groborz, Mirosław Skupień i Łukasz Moskal. Prócz wymienionych strażaków na miejscu obecni byli również druhowie: Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal, Jerzy Zdunek i Norbert Zimoń. Po zakończeniu części oficjalnej nasi strażacy na placu szkolnym przeprowadzili dla zebranych gości krótki pokaz strażacki, a następnie rozłożyli kurtynę wodną, z której bardzo chętnie korzystali najmłodsi.

Obchody 110-lecia szkoły w Rybniku — Wielopolu (kliknij i zobacz)
(zdj. Andrzej Gorzawski / Młode Wielopole).

Przy okazji warto nadmienić, że drogi naszej jednostki oraz szkoły w Wielopolu na przestrzeni minionych dekad często się krzyżowały. Pierwszym kierownikiem placówki oświatowej w naszej dzielnicy był Jakub Lasok, z którego inicjatywy w 1906 roku powołano Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej w Wielopolu. Celem stowarzyszenia była walka z częstymi pożarami drewnianej wówczas zabudowy domostw mieszkalnych i obiektów gospodarczych oraz pożarami lasów na terenie gminy Wielopole, do której jako przysiółki należała również Rybnicka Kuźnia oraz majątek ziemski Józefowiec. Na zwołanym zebraniu wszystkich mieszkańców gminy, które odbyło się w miejscowej szkole, wyłoniony został pierwszy założycielski Zarząd Straży Ogniowej w składzie:

komendant: Jakub Lasok, kierownik miejscowej szkoły
zastępca komendanta: Franciszek Mołdrzyk, mieszkaniec Wielopola
prezes: Rudolf Urbańczyk, właściciel cegielni w Wielopolu
skarbnik: Wojciech Bober, rolnik

Ponadto w 1919 roku w uzgodnieniu z ówczesnym naczelnikiem gminy Wielopole, Alojzym Dziubą, członkowie drużyny pożarniczej rozpoczęli budowę murowanej remizy strażackiej na działce wydzielonej z placu szkolnego. Latem tego samego roku nowa remiza oddana została do użytku. Prócz miejsca na potrzebny sprzęt przeciwpożarowy, nowa remiza dodatkowo wyposażona została w boks garażowy do przechowywania sikawki ręczno-konnej, którą jednak jeszcze wtedy strażacy nie dysponowali.

W latach 1980-1985 miała miejsce przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rybniku — Wielopolu, w sąsiedztwie której znajdowała się zbudowana w 1919 roku remiza strażacka. W związku z tym, zarządzeniem Urzędu Miasta Rybnika remiza przekazana została do dyspozycji szkoły z przeznaczeniem na magazyn sprzętu szkolnego na czas prac budowlanych. Wówczas rozpoczęły się poszukiwania nowej lokalizacji dla Domu Strażaka OSP Wielopole, który ostatecznie znalazł swoje miejsce przy ul. Podleśnej 21B.

  • 06.08.2017r.
  • OSP Wielopole

Urodziny...

Dzisiaj urodziny obchodzi:
dh Zdzisław Ledwoń.

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Mili Goście!

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 15 000 ochotniczych straży pożarnych. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole mająca 110-letnią tradycję. Od lat tworzą ją ludzie z pasją, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy oraz działalność społeczno-wychowawczą. Potwierdzeniem tego jest 13 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, jak również liczne zwycięstwa grupy C kobiet oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


Mury naszej Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszają osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Osoby kreatywne oraz umiejące współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. I pomimo różnorodności charakterów wciąż trzymamy się razem. Tym bardziej cieszymy się, że Wy również jesteście z nami i chętnie odwiedzacie to miejsce — naszą internetową Remizę.

Zgranie i współpraca to
połowa sukcesu...

Drugą część stanowi zaangażowanie i trening, które pozwalają nam osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Możesz śledzić nasze zmagania w Internecie. Możesz obserwować nas z perspektywy trybun. Ale możesz także przyłączyć się do nas, by poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji i ramię w ramię walczyć o najważniejsze trofea.

Przyłącz się do nas!››