Dawna drewniana zabudowa Rybnika i okolicznych wsi trawiona była częstymi pożarami. Przy bezsilności mieszkańców, ogień pustoszył niejednokrotnie cały dobytek kilku pokoleń - płonęły domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze wraz z całym dobytkiem, ogromne połacie lasów, w żywiole ginęli ludzie. Abym tym nieszczęściom w jakiś sposób zapobiegać, władze Rybnika wydały w 1860r. rozporządzenie w sprawie gaszenia pożarów. W początkowej fazie wdrażania tego rozporządzenia ówczesny starosta rybnicki, baron von Durant, dokonał podziału całego powiatu rybnickiego na 19 obwodów, które zobowiązane były do utworzenia tzw. Związków Utrzymania Sikawki (z języka niemieckiego Spritzenverband). Odpowiedzialność za ten Związek i za utrzymanie sikawki w ciągłej sprawności technicznej była w gestii poszczególnych gmin lub spoczywała na właścicielach obszarów dworskich. Ponadto, zarządzenie nakazywało wszystkim właścicielom posiadłości lub gruntów, aby wraz z innymi mieszkańcami natychmiast śpieszyć na miejsce pożaru z wiadrami, miotłami, hakami, drabinami i innym sprzętem służącym do gaszenia.
Ogień atakował coraz częściej, a skutki żywiołu były w niektórych przypadkach tragiczne. W 1870r. spalił się dom rogowy piernikarza Sobczyka na rynku i zginęły dwie osoby. W tym samym roku wielki pożar strawił cały szereg stodół przy ul. Dworcowej, przy gaszeniu tego pożaru ranni zostali burmistrz Rybnika Ginter Fuchs (1867-1890), inspektor gazowni Berkefeld i sługa policyjny Hartman. Te tragiczne w skutkach wypadki zainspirowały władze miejskie i powiatowe do utworzenia profesjonalnej straży pożarnej.
W lipcu 1875r. z inicjatywy burmistrza Gintera Fuchsa, dyrektora kopalni Hoffmana, sędziego powiatowego Kruhla i właściciela fabryki Pragra, zwołano ogólne zebranie obywateli miasta, na którym uchwalono założenie Związku Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej. Władze miasta przeznaczyły odpowiednie pomieszczenie na pierwszą remizę do przechowywania sprzętu przeciwpożarowego przy ul. Klasztornej, tuż za kościołem ewangelickim. W 1877r. przystąpiono do stawiania nowej remizy na tzw. świńskim rynku
, przy obecnej ul. Bolesława Chrobrego.
W 1907r. ukazało się zarządzenie naczelnych władz państwa pruskiego, nakazujące zorganizowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych we wszystkich miejscowościach z liczbą mieszkańców przekraczającą 1000 osób. Zgodnie z wydanym nakazem, już od następnego roku Ochotnicze Straże Pożarne powstawały jedna po drugiej w prawie wszystkich wioskach powiatu rybnickiego, nawet tych mniejszych, z liczbą mieszkańców poniżej jednego tysiąca.
Po przyłączeniu powiatu rybnickiego do Polski w 1922r. pierwszym polskim powiatowym naczelnikiem Ochotniczych Straży Pożarnych został Jerzy Suchy, po nim od 1 czerwca 1925r. funkcję tę przejął rybnicki kupiec Feliks Tomeczek, następnie naczelnikiem był nadsekretarz miejski Cyranek, zaś jego zastępcą okręgowy mistrz kominiarski Altschaffel.
Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej w Wielopolu powstało w 1906 r., z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły w Wielopolu Jakuba Lasoka. Celem tego stowarzyszenia była walka z częstymi pożarami drewnianej wówczas zabudowy domostw mieszkalnych i obiektów gospodarczych oraz pożarami lasów na terenie gminy Wielopole, do której jako przysiółki należała również Rybnicka Kuźnia oraz majątek ziemski Józefowiec. Na zwołanym zebraniu wszystkich mieszkańców gminy, które odbyło się w miejscowej szkole, wyłoniony został pierwszy założycielski Zarząd Straży Ogniowej w składzie:
komendant: Jakub Lasok, kierownik miejscowej szkoły
zastępca komendanta: Franciszek Mołdrzyk, mieszkaniec Wielopola
prezes: Rudolf Urbańczyk, właściciel cegielni w Wielopolu
skarbnik: Wojciech Bober, rolnik
Członkowie Zarządu działalność rozpoczęli od opracowania regulaminu wewnętrznego oraz instrukcji pożarowej, które zobowiązały wszystkich dorosłych mieszkańców gminy do natychmiastowego stawienia się z drabinami, wiadrami, tłumicami, bosakami, łopatami i innym przydatnym sprzętem na miejsce zaistniałego pożaru.
W celu sprawniejszego przeprowadzania akcji gaśniczych organizowane były wśród mieszkańców spotkania edukacyjne i szkolenia praktyczne, na których dzielono odpowiednie role i zadania dla poszczególnych gospodarzy. Z czasem okazało się to jednak niewystarczające, bowiem przybyli do gaszenia ludzie potrzebowali odpowiedniego koordynatora oraz pewnego obycia w niebezpiecznych akcjach gaśniczych. Wynikiem tych obserwacji i doświadczeń było wyselekcjonowanie sprawnych mężczyzn o odpowiednich predyspozycjach, którzy po przeszkoleniu stanowili ścisłą grupę specjalizującą się w walkach z zaistniałymi kataklizmami lub też były w stanie poprowadzić innych o skutecznego działania w zwalczaniu tych nieszczęść. Z biegiem lat zdobyte doświadczenie w licznych akcjach gaśniczych owocowało coraz sprawniejszym i skuteczniejszym funkcjonowaniem drużyny, której trzon stanowili stali wyszkoleni strażacy. Na tzw. Nowsiu wielopolscy strażacy zbudowali pomieszczenie do przechowywania własnego sprzętu pożarniczego. Całe wyposażenie tej pierwszej remizy wykonali we własnym zakresie; oprócz wysokich drabin, którymi dysponowali, skonstruowali nawet dwukołowy beczkowóz umożliwiający szybkie dostarczenie wody gaśniczej na miejsce akcji pożarniczej. Przez 8 lat drużyna Ochotniczej Straży Ogniowej w Wielopolu rozwijała się prężnie i zdała egzamin przed miejscowym społeczeństwem swą skutecznością w gaszeniu licznych pożarów drewnianej zabudowy wsi, ratowaniu życia i dobytku mieszkańców oraz w walce z częstymi i bardzo groźnymi pożarami lasów. Dalszą działalność przerwał wybuch I wojny światowej w 1914r.
W roku 1919, po pięcioletniej przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, wielopolska Straż Ogniowa wznowiła swą działalność. Powołano Zarząd w składzie:
prezes: Karol Zimoń
komendant: Franciszek Mołdrzyk
zastępca komendanta: Jan Szweda
sekretarz: Wojciech Bober
Nowy Zarząd bez zwłoki przystąpił do werbowania i szkolenia członków oraz uzupełniania zaistniałych ubytków w sprzęcie przeciwpożarowym. W uzgodnieniu z naczelnikiem gminy Wielopole, Alojzym Dziubą, członkowie drużyny pożarniczej rozpoczęli budowę murowanej remizy strażackiej na działce wydzielonej z placu szkolnego. Latem tego samego roku nowa remiza oddana została do użytku. Prócz miejsca na potrzebny sprzęt przeciwpożarowy, nowa remiza dodatkowo wyposażona została w boks garażowy do przechowywania sikawki ręczno-konnej, którą jednak jeszcze wtedy strażacy nie dysponowali.
W tym samym okresie na Górnym Śląsku i całej ziemi rybnickiej coraz wyraźniej nasilił się polski ruch narodowo wyzwoleńczy. Prawie wszyscy sprawni mężczyźni wstępowali w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, w strukturach której prym wiedli wojskowi oraz strażacy obyci już z musztrą, dyscypliną i rozkazem. Trzy kolejne powstania śląskie w roku 1919, 1920 i 1921, oraz przeprowadzony plebiscyt zdecydowały o przydzieleniu części Górnego Śląska, w tym ziemi rybnickiej, do odrodzonej Polski.
Po zmianie państwowości i przyłączeniu powiatu rybnickiego do Polski w lipcu 1922 r. powołany został nowy Zarząd, do którego wybrani zostali:
prezes: Alojzy Dziuba, naczelnik gminy
komendant: Jan Szweda
zastępca komendanta: Wilhelm Kozioł
sekretarz: Ryszard Piekorz
Zgodnie z zaleceniami nowych władz polskich, pierwszą uchwałą jaką podjął ten Zarząd była zmiana stowarzyszenia na Ochotnicza Straż Pożarna w Wielopolu. Natomiast uchwała druga dotyczyła zbiórki pieniężnej na zakup sikawki ręczno-konnej. Inicjatywa ta przychylnie odebrana została przez mieszkańców, dzięki czemu jeszcze w tym samym roku sikawka taka została uroczyście przekazana przez miejscową społeczność swoim strażakom. Jej stałym miejscem pobytu była remiza przy szkole. W porozumieniu z naczelnikiem gminy ustalona została lista gospodarzy, którzy w razie akcji pożarniczej byli zobowiązani do natychmiastowego stawienia się pod remizą wraz z zaprzęgiem konnym do sikawki. Dobrowolną zgodę na ten odpowiedzialny obowiązek wyrazili: Ignacy Pohl, Ludwik Sładek i Mazurek, jednak w razie nieobecności wymienionych gospodarzy chętnie pomocą służyli inni właściciele koni. Aktywność strażaków oraz ich bezinteresowna pomoc w trudnych, pełnych niebezpieczeństw akcjach podczas pożarów i innych kataklizmów wysoko doceniona została przez miejscowe społeczeństwo. W dowód wdzięczności oraz w celu podniesienia prestiżu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu, w roku 1924 z własnych składek mieszkańcy gminy ufundowali Sztandar Organizacyjny, który uroczyście wręczył strażakom ich prezes i zarazem naczelnik gminy, Alojzy Dziuba.
Kolejny Zarząd okresu międzywojennego wybrany został w 1934 r., w jego skład weszli następujący członkowie:
prezes: Jan Piekorz
naczelnik: Wilhelm Kozioł
zastępca naczelnika: Paweł Niedobecki
sekretarz: Ryszard Piekorz
skarbnik: Wilhelm Wieczorek
Wszyscy z wymienionych byli pracownikami Huty Silesia
i swą społeczną funkcję wykonywali przez całą kadencję, aż do wybuchu 1 września 1939 r. Jeszcze przed agresją niemiecką na Polskę, jednostka OSP Wielopole wraz z innymi polskimi i niemieckimi drużynami strażackimi brała czynny udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w okolicach Stodół, które leżały już po stronie państwa niemieckiego.
Wkrótce po napaści hitlerowskiej nastąpiła czystka w szeregach drużyny strażackiej i jej trzon stanowili teraz członkowie zlustrowani wpierw przez władze okupacyjne. Funkcję naczelnika Straży Pożarnej w Wielopolu pełnił w tym ponurym okresie Wilhelm Kozioł. Usunięci z drużyny strażacy polscy ukryli przed okupantem senny dla nich relikt, jakim był Sztandar Organizacyjny. Najpierw z narażeniem życia przechowywał sztandar mieszkaniec Wielopola, były nadpielęgniarz w Zakładzie Psychiatrycznym w Rybniku Adolf Bober, zaś po jego śmierci sztandar potajemnie przekazany został na przechowanie najstarszemu strażakowi z Wielopola Pawłowi Sładkowi, u którego w tajnym schowku przetrwał aż do końca wojny.
26 marca 1945r., po dwumiesięcznych walkach, Rybnik został zdobyty przez wojska sowieckie, które w krwawej ofensywie wyparły jednostki niemieckie, zaciekle broniące dostępu do miasta. Działania wojenne na obszarze powiatu rybnickiego zostały zakończone, życie społeczeństwa powoli się normalizowało, jednak już w nowych realiach politycznych. Ewakuowani mieszkańcy Wielopola oraz okolicznych wiosek, przez które przebiegała linia frontu, powracali do swych domostw. W tym trudnym okresie zrodziła się potrzeba konsolidacji miejscowej społeczności w celu organizowania pomocy w odbudowie zniszczeń wojennych oraz likwidacji niebezpieczeństwa w postaci niezliczonych niewypałów i niewybuchów szerzących wśród ludności coraz większe nieszczęścia. Z tych powodów już we wrześniu 1945r. zwołane zostało w Wielopolu zebranie mieszkańców, na którym ponownie przywrócono działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Na członków pierwszego powojennego Zarządu powołani zostali:
prezes: Jan Piekorz, pracownik Huty Silesia
naczelnik: Ryszard Waler, pracownik Huty Silesia
zastępca naczelnika: Wilhelm Burda, pracownik Huty Silesia
sekretarz: Ernest Gawron, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
skarbnik: Wilhelm Wieczorek, pracownik Huty Silesia
W krótkim czasie utworzona została silna i liczna drużyna strażacka. Uzupełniony został rozszabrowany podczas działań wojennych sprzęt przeciwpożarowy. Na swe należne miejsce powrócił też Sztandar Organizacyjny, tak pieczołowicie i z narażeniem życia przechowywany przez członków drużyny pożarniczej przez cały okres okupacji niemieckiej. Zarząd często przeprowadzał obowiązkowe szkolenia oraz ćwiczenia praktyczne, co dawało zadawalające rezultaty w licznych akcjach pożarniczych. Pierwszym, bardzo trudnym egzaminem w tym okresie był dla strażaków udział w akcji gaszenia groźnego pożaru lasów w Ochojcu, który wielopolscy strażacy wraz z kolegami innych jednostek zdali z wyróżnieniem.
W związku ze zmianą stanowiska pracy zawodowej kilku członków Zarządu, co kolidowało z ich działalnością społeczną, w 1951r. zwołane zostało walne zebranie, na którym strażacy dokonali zmian w kierownictwie OSP Wielopole. Wybrano nowy Zarząd w składzie:
prezes: Jan Piekorz, sołtys gromady
naczelnik: Paweł Niedobecki, pracownik Huty Silesia
zastępca naczelnika: Pius Wieczorek, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
sekretarz: Ryszard Piekorz, pracownik Huty Silesia
skarbnik: Wilhelm Wieczorek, pracownik Huty Silesia
W pierwszym etapie swej działalności członkowie nowego kierownictwa wielką wagę przywiązywali do szkolenia i podnoszenia sprawności fizycznej członków podstawowej drużyny pożarniczej. Nabyte umiejętności testowane były na bieżąco bezpośrednio w akcjach bojowych oraz w licznych zawodach sportowo-pożarniczych, na których członkowie OSP Wielopole zajmowali czołowe lokaty.
W następnej kolejności Zarząd wraz ze strażakami zajął się modernizacją posiadanego sprzętu przeciwpożarowego, który był już przestarzały i nie spełniał podstawowych wymogów szybkiego i sprawnego użytkowania w akcjach gaśniczych. Z tych względów w 1957r. ze składek członków OSP i miejscowej społeczności, zakupiona została motopompa marki Polonia - PO-1, którą uroczyście przekazał wielopolskiej jednostce Komendant Powiatowy Straży Pożarnych, starszy aspirant pożarnictwa Adam Byczek. We własnym zakresie strażacy przekonstruowali posiadany wózek służący dotychczas do zwijania i transportu węży, na odpowiedni pojazd do przewożenia motopompy. Z Kółkiem Rolniczym asygnowana została umowa na dostarczenie w razie pożaru lub ćwiczeń ciągnika wraz z przyczepą do transportu ludzi i potrzebnego sprzętu. Niepotrzebna już sikawka ręczno-konna przekazana została za pośrednictwem Komendy Rejonowej w Rybniku do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach [uzupełnienie druha Artura Ledwonia: po skontaktowaniu się z Panią Danutą Janakiewicz z Wydziału Dokumentacji Zbiorów Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach ustalono, że nie posiada ono w swoich zbiorach sikawki konnej/przenośnej/przewoźnej OSP Wielopole. Muzeum powstało 14 września 1975r., zatem nie jest możliwe, aby w latach 50-tych XX w. Komenda Rejonowa w Rybniku pośredniczyła w przekazaniu opisywanego eksponatu. Dodatkowo po skontaktowaniu się z Rzecznikiem Prasowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Bogusławem Łabędzkim ustalono, że sikawka ręczno-konna znajdująca się przed budynkiem PSP w Rybniku nie pochodzi z OSP Wielopole, ponieważ nie potwierdzają tego zasoby archiwalne jednostki, ani informacje uzyskane od osób pamiętających przekazanie wymienionego eksponatu].
W 1954r. wprowadzony w życie został nowy podział administracyjny kraju. Zgodnie z nim powstało Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Wielopolu, którego siedzibę w 1957r. ustanowiono w Rybnickiej Kuźni. Reforma ta dotknęła również wszystkie jednostki OSP, które przydzielone zostały do odpowiednich rejonów zarządzania przez komendantów rejonowych. Zgodnie z tą nowelizacją, drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielopola, Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic, Golejowa, Ochojca i Grabowni podlegały odtąd zwierzchnictwu komendanta rejonowego, w osobie Alfreda Niedobeckiego z Wielopola.
W 1965r. miało miejsce zebranie członków OSP Wielopole pod przewodnictwem komendanta rejonowego, który przedstawił zebranym propozycję objęcia funkcji prezesa jednostki przez powracającego do działalności społecznej Ernesta Gawrona. Propozycja ta została przyjęta przez zebranych bardzo przychylnie. Nowy prezes z zapałem i energią przystąpił do pracy. Ważnym zadaniem było dla niego rozwiązanie nabrzmiałego problemu, jakim był brak ciągnika lub samochodu do przewozu sprzętu przeciwpożarowego na miejsce pożaru albo konieczność wyjazdu na ćwiczenia lub zawody. Wreszcie w 1967r., po kilkuletnich staraniach Zarządu, strażacy Wielopola otrzymali samochód marki Doczka, który przystosowany był do akcji pożarniczych. Samochód ten był w posiadaniu OSP Wielopole przez 6 lat, jednak z powodu częstych awarii wykorzystany był w tym okresie tylko w dwóch akcjach gaśniczych - przy pożarze zabudowań gospodarczych przy ulicy Piaskowej w Wielopolu oraz podczas gaszenia okolicznych lasów. Ostatecznie w 1973r. zdezelowany już pojazd Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Rybniku przeznaczyła do kasacji.
W 1973r. gmina Wielopole została włączona do granic administracyjnych miasta Rybnika i od tej pory stanowi jego dzielnicę [uzupełnienie druha Artura Ledwonia].
Wkrótce w jednostce zaczął narastać coraz większy kryzys, na który złożyło się kilka następujących po sobie czynników. Ze względu na podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia zrezygnował z funkcji naczelnika Paweł Niedobecki. Po niedługim czasie zmarł sekretarz Zarządu Ryszard Piekorz, a po nim odszedł do wieczności długoletni skarbnik Wilhelm Wieczorek. Brak doświadczonego kierownictwa negatywnie odbiło się na dyspozycyjności drużyny strażackiej, której szeregi znacznie się przerzedziły. Tylko kilka oddanych druhów prowadziło jeszcze wiosenne akcje kontrolno-profilaktyczne w domach i obejściach gospodarczych Wielopola. W akcjach gaśniczych jednostka nie mogła brać udziału, ze względu na niekompletną obsadę strażaków oraz brak odpowiedniego pojazdu i sprzętu.
Taki stan trwał aż do zwołania walnego zebrania w 1976r., na którym nowo powołani członkowie Zarządu podjęli się trudnego zadania doprowadzenia jednostki do sprawnego i efektywnego działania zgodnego z założeniem statutu Ochotniczej Straży Pożarnej. W skład Zarządu zostali wybrani:
prezes: Ryszard Kieś, komendant Zawodowej Straży Pożarnej Huty Silesia
naczelnik: Pius Wieczorek, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
zastępca naczelnika: Czesław Słomka, górnik kopalni Chwałowice
sekretarz: Ernest Gawron, pracownik kopalni Chwałowice
skarbnik: Stanisław Olejniczak, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
Jedną z pierwszych decyzji nowego Zarządu było powołanie do działalności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zadania tego podjął się druh Norbert Zimoń, który dzięki swemu zaangażowaniu w niedługim czasie zmobilizował i przeszkolił 22 młodych członków od 16 do 22 lat. Następnie zrodziła się potrzeba budowy remizy z prawdziwego zdarzenia, z boksami garażowymi i potrzebnym zapleczem. Odpowiedni teren pod budowę przy ul. Miodowej został zatwierdzony i przekazany przez ówczesnego prezydenta Rybnika Mesnera. Zgodnie z procedurą prawną, Zarząd OSP Wielopole niezwłocznie przystąpił do załatwiania niezbędnych formalności urzędowych, jednak jeszcze przed wpisaniem działki do ksiąg wieczystych, zastępca prezydenta bezprawnie sprzedał tę samą działkę innemu kontrahentowi. Doprowadziło to do wielkiego rozgoryczenia wszystkich członków oraz działaczy OSP Wielopole i zniechęcenia do dalszej działalności społecznej. Z tego powodu nastąpił drugi poważny kryzys w historii działalności wielopolskich strażaków.
W 1979r., z powodu nagłej choroby naczelnika sekcji strażackiej Piusa Wieczorka, funkcja ta powierzona została Norbertowi Zimoniowi, którego umiejętności organizacyjne sprawdziły się już przy prowadzeniu drużyny młodzieżowej. Jednak w niedługim czasie po przeszkoleniu pożarniczym oraz uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji podjął on prace w Zawodowej Straży Pożarnej przy KWK Szczygłowice, rezygnując tym samym z pełnienia funkcji społecznych.
W dniach 23-24 czerwca 1979r. w mieście Hoyerswerda należącym do Niemieckiej Republiki Demokratycznej zorganizowano Międzynarodowe
Zawody Sportowo-Pożarnicze. W zmaganiach uczestniczyły reprezentacje: Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Czechosłowacji, Rumunii i Polski. Reprezentacja Polski składała się z zawodników z ówczesnego województwa opolskiego oraz katowickiego. W jej skład weszli: Andrzej Dzbanuszek, Bogusław Naróg, Jerzy Kujawa, Alojzy Sambok, Janusz Szeląg, Ignacy Dwornik, Henryk Musiał, Tadeusz Zieleńczuk oraz członek OSP Wielopole — druh Roman Śmietana. Trenerem drużyny był płk poż. Mieczysław Janiec, a kierownikiem płk poż. Zdzisław Filingier. Zawody sędziowali: Grażyna Radziejowska z Katowic oraz mjr poż. Włodzimierz Blada z Kluczborka. Polska w ogólnej klasyfikacji zajęła III lokatę. A uzyskując czas 96,5 sek. ustanowiła drużynowy rekord Polski w wejściu po drabinie hakowej na 3 piętro [uzupełnienie druha Artura Ledwonia].
W 1980r. rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rybniku — Wielopolu, w sąsiedztwie której znajdowała się zbudowana w 1919r. remiza strażacka. W związku z tym, zarządzeniem Urzędu Miasta Rybnika działalność OSP Wielopole została zawieszona, zaś remiza przekazana została do dyspozycji szkoły z przeznaczeniem na magazyn sprzętu szkolnego na czas prac budowlanych. Niezadowoleni z takiej decyzji strażacy, wbrew zarządzeniu Urzędu Miasta, z jeszcze większą pasją i determinacją starali się nie dopuścić do rozwiązania jednostki OSP Wielopole. Częściowo się to udało, jednak nagła choroba prezesa Ryszarda Kiesia, a następnie jego śmierć w dniu 1 lipca 1984r. [uzupełnienie druha Artura Ledwonia] pokrzyżowała ich wszelkie ambitne plany. Brak tak doświadczonego prezesa doprowadził do rozłamu w drużynie pożarniczej i rezygnacji większości członków z dalszej działalności.
W związku z opisanymi wydarzeniami w 1984r. ukonstytuował się trzyosobowy Zarząd w składzie:
prezes i sekretarz: Ernest Gawron
naczelnik: Czesław Słomka
skarbnik: Stanisław Olejniczak
Zarząd ten z mozołem i poświęceniem nie tylko odbudował drużynę strażacką, ale udało mu się też zmobilizować pozyskanych członków do wytężonej pracy społecznej. Ponownie strażacy zwrócili się do Urzędu Miejskiego z prośbą o przydzielenie terenu pod budowę nowej remizy strażackiej. Ostatecznie po długich staraniach i cierpliwym oczekiwaniu, w 1984r. wydana została lokalizacja budowy na działce przy ul. Podleśnej w Wielopolu, leżącej na obszarze Nadleśnictwa Rybnik. Następnym krokiem, było załatwienie przez Zarząd wszelkich formalności związanych z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji i środków na rozpoczęcie budowy. Kiedy już wszystko było zapięte na przysłowiowy ostatni guzik, na rozpoczęcie budowy nie wyraził zgody Zarząd Miejski OSP. Uzasadnieniem odmownej decyzji była budowa remizy w sąsiednim Golejowie, co było przyczyną braku środków w budżecie miasta na równoległą budowę drugiej remizy w Wielopolu. Ku rozgoryczeniu strażaków, których odwołania nie poparł nawet ówczesny radny miasta reprezentujący tę dzielnicę, budowa została przesunięta do czasu ukończenia remizy w Golejowie.
Innym ważnym wydarzeniem 1984r., było przekazanie historycznego Sztandaru Organizacyjnego z 1924r. do kolekcji zbiorów Muzeum w Rybniku [uzupełnienie druha Artura Ledwonia: po skontaktowaniu się z Panem Dawidem Kellerem z Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum w Rybniku ustalono, że eksponat ostatecznie został wpisany do zbiorów w 1985r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności]. Na polecenie władz Zarządu Miejskiego OSP w Rybniku, aktu przekazania dokonał prezes Ernest Gawron wraz z naczelnikiem Czesławem Słomką.
W 1985r. zakończona została przebudowa i modernizacyjna Szkoły Podstawowej Nr 8 w Rybniku — Wielopolu. [Uzupełnienie druha Artura Ledwonia: uroczystego otwarcia obiektu dokonano 11 października 1985r. i nadano szkole imię Lucjana Szenwalda, polskiego poety, tłumacza i działacza komunistycznego. W wydarzeniu tym uczestniczyło m.in. grono pedagogiczne wymienionej placówki oświatowej wraz z Panią Dyrektor Renatą Paryzek, a także Prezydent Miasta Rybnika Eugeniusz Szymik]. Remiza strażacka z 1919r. stała się już niepotrzebna i wraz z częścią szkolnych zabudowań gospodarczych została rozebrana przez strażaków. Odzyskane z rozbiórki materiały budowlane przewiezione zostały na miejsce budowy przyszłego kompleksu sportowo-pożarniczego przy ul. Podleśnej. Na czas budowy nowej remizy, jako tymczasowe lokum zastępcze, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Rybniku przekazał do dyspozycji OSP zdewastowany barak L.Z.S. (Ludowego Zespołu Sportowego) Wielopole, usytuowany obok boiska piłkarskiego. W krótkim czasie barak ten został wyremontowany i doprowadzony do stanu używalności. Kosztem 1800 godzin bezinteresownie przepracowanych przez strażaków, urządzono w nim boks garażowy wraz z zapleczem potrzebnym do akcji pożarniczych oraz świetlicę młodzieżową. Oficjalne otwarcie i przekazanie tych pomieszczeń do użytku miało miejsce podczas uroczystego festynu w dniach 21-22 lipca 1985r., z okazji 40-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Skromne pomieszczenia z zapleczem kwaterunkowym zastępującymi remizę strażacką, jakimi dysponowali działacze OSP Wielopole, pozwoliły na większą koncentrację w doskonaleniu umiejętności, sprawności i efektywności w walce z często występującymi pożarami. Z inicjatywy prezesa Ernesta Gawrona, Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Rybniku wyraziła zgodę na organizację w Wielopolu pierwszych zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu rejonowym. Z rozmachem przygotowany program rywalizacji pomiędzy 14-stoma jednostkami strażackimi zaprezentowany został 22 września 1985r. na miejscowym boisku sportowym. Dowódcą zawodów był kpt pożarnictwa Jerzy Borowski, który jednocześnie przewodniczył zespołowi sędziowskiemu. Obserwatorami tych zawodów byli również: Prezes Zarządu Miejskiego Eugeniusz Szymik oraz Komendant Rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku (w latach 1981 — 1989) ppłk Adam Krzywonos. Za wzorową organizację całej imprezy sportowo-pożarniczej, Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Rybniku przydzieliła wielopolskim strażakom cenny dar w postaci kompletu umundurowania bojowego dla jednej sekcji oraz 10 par butów saperków.
16 marca 1986r. z okazji 80-lecia działalności OSP Wielopole, jednostka otrzymała z rąk ppłk Adama Krzywonosa samochód pożarniczy marki Żuk. Dar ten był uwiecznieniem długich starań Zarządu o sprawniejszy i bardziej nowoczesny sprzęt przeciwpożarowy.
15 czerwca 1986r. po raz drugi w Wielopolu odbyły się rejonowe zawody sportowo-pożarnicze z udziałem 16 jednostek ochotniczych straży pożarnych. OSP Wielopole zajęło wówczas 7 miejsce.
19 sierpnia 1986r. zmarł tragicznie pierwszy ksiądz proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu, Jerzy Rzerzucha. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli między innymi mieszkańcy Wielopola oraz członkowie Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu: naczelnik Czesław Słomka, zastępca naczelnika Pius Wieczorek oraz sekretarz Ernest Gawron. Działalność duszpasterska księdza proboszcza, prowadzona na terenie Wielopola w latach 1975 — 1986, miała ogromny wpływ na lokalną wspólnotę wiernych. Dzięki jego staraniom w 1976r. z Gierałtowic do Wielopola przeniesiono drewniany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny, który zbudowano w 1534r. Obecnie jest to najstarszy znany zabytek budownictwa drewnianego w powiecie rybnickim. Do tego momentu regularne nabożeństwa były odprawiane w przydrożnej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej pochodzącej z końca XVIII wieku. Kaplica znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i Miodowej w Wielopolu. Jerzy Rzerzucha 24 czerwca 1975r. został mianowany przez biskupa archidiecezji katowickiej, Herberta Bednorza, rektorem kaplicy. Działalność księdza proboszcza w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do założenia w Wielopolu samodzielnej parafii. Ostatecznie została ona ustanowiona 27 lutego 1977r. przez biskupa Herberta Bednorza [uzupełnienie druha Artura Ledwonia].
Główne uroczystości jubileuszowe związane z 80-leciem OSP Wielopole miały miejsce 20 września 1986r. Na zaproszenie strażaków do Wielopola przybyli wówczas przedstawiciele władz politycznych, pożarniczych, organizacji społecznych i samorządowych. Między innymi obecni byli: wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych A. Milewski, Prezes Zarządu Miejskiego Ochotniczych Straży Pożarnych i zarazem Prezydent Miasta Rybnika Eugeniusz Szymik, przedstawiciel reprezentujący Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON) Miasta Rybnika, przedstawiciele Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Rybniku, Samorząd Mieszkańców, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, kierownictwo Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 8 w Rybniku-Wielopolu oraz jednostki OSP: Boguszowice, Gotartowice, Golejów, Popielów, Rybnik, Stodoły, Chwałęcice, Kłokocin i Chwałowice. W tak ważnym i historycznym dla Wielopola dniu nie zabrakło mieszkańców, którzy tłumnie przybyli na tę uroczystość, manifestując w ten sposób swą sympatię i więź ze strażakami.
Otwarcia uroczystości jubileuszowych dokonał prezes OSP Wielopole Ernest Gawron, który powitał wszystkich zaproszonych gości oraz miejscowe społeczeństwo. Następnie dyrektor szkoły, pani Renata Paryzek, przedstawiła zebranym referat nawiązujący do historii i tradycji pożarniczych w Wielopolu. Potem nastąpił najważniejszy punkt tego uroczystego zgromadzenia - przekazanie ufundowanego przez mieszkańców Sztandaru Organizacyjnego swoim strażakom. Akt nadania Sztandaru odczytał w imieniu Komendy Wojewódzkiej Zawodowej Straży Pożarnej A. Milewski, który również w imieniu Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie udekorował Sztandar Złotym Medalem Pożarnictwa. Z kolei Prezydent Miasta Rybnika piastujący również funkcję Prezesa Zarządu Miejskiego OSP, Eugeniusz Szymik, dokonał dekoracji Sztandaru Złotą Odznaką Rozwoju dla Miasta Rybnika. Wręczył też zasłużonym członkom wielopolskiej jednostki Złote, Srebrne i Brązowe Medale dla Pożarnictwa, odznaki Wzorowy Strażak oraz odznaki Za Wysługę Lat. W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta KWK Chwałowice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Rybniku-Wielopolu w przygotowanej przez siebie inscenizacji. Na zakończenie goście zaproszeni zostali na wspólny posiłek do miejscowej restauracji Wielopolanka
znajdującej się przy ul. Gliwickiej w Wielopolu.
Drugi dzień uroczystości jubileuszowych rozpoczął się od zbiórki strażaków, delegacji sąsiednich jednostek z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańców, którzy we wspólnym pochodzie przemaszerowali od remizy do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu na mszę świętą. Podczas uroczystego nabożeństwa ksiądz proboszcz dokonał aktu poświęcenia Sztandaru Organizacyjnego i wraz ze strażakami, za pośrednictwem św. Floriana, prosił Boga o opiekę i błogosławieństwo nad dalszą bezpieczną działalnością. Po mszy świętej członkowie Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu: naczelnik Czesław Słomka, zastępca naczelnika Pius Wieczorek oraz sekretarz Ernest Gawron złożyli kwiaty na grobie tragicznie zmarłego miesiąc wcześniej księdza proboszcza Jerzego Rzerzuchy. Z kościoła członkowie OSP razem z zaproszonymi delegacjami udali się na obiad, po czym wzięli udział w festynie, na którym przygrywała Orkiestra Dęta Rybnickiej Fabryki Maszyn RYFAMA S.A.
14 grudnia 1986r. zwołane zostało walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym wybrano nowy Zarząd w składzie:
prezes: Dominik Sobkowiak, pracownik kopalni Knurów
naczelnik: Czesław Słomka, pracownik kopalni Chwałowice
zastępca naczelnika: Jerzy Zdunek, pracownik Zawodowej Straży Pożarnej Elektrowni Rybnik
sekretarz: Ernest Gawron, pracownik kopalni Chwałowice
skarbnik: Stanisław Olejniczak, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
gospodarz: Adam Marcisz, pracownik kopalni Chwałowice
Powołano też członków Komisji Rewizyjnej:
przewodniczący: Mirosław Skupień, pracownik kopalni Chwałowice
zastępca przewodniczącego: Józef Gawron, pracownik kopalni Chwałowice
członek: Pius Wieczorek, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
Częściowo odmłodzony Zarząd swą działalnością ukierunkował na przyciąganiu do pracy społecznej miejscowej młodzieży i zdobywaniu przez nią wiedzy pożarniczej. Prym wiódł tutaj energiczny, pełen zapału i fachowej wiedzy, druh Jerzy Zdunek. Jego praca z młodzieżą zaowocowała założeniem przy OSP Wielopole pierwszej drużyny żeńskiej, której trzon stanowiły uczennice kl. VII miejscowej szkoły: Mirosława Wycisk, Jolanta Malinowska, Ewa Heliwig, Gabriela Karwot, Mirela Mrozek, Barbara Górecka, Katarzyna Wieczorek, Iwona Paszenda i Zuzanna Skawina. Oficjalnie drużyna ta założona została 16 maja 1987, w Dzień Strażaka i rozpoczynającego się tygodnia przeciwpożarowego. Po niespełna miesiącu intensywnych ćwiczeń, 14 czerwca 1987r. dziewczyny zdobyły III miejsce na zawodach sportowo-pożarniczych w Orzepowicach — to tylko jeden z licznych przykładów aktywnej i efektywnej działalności Zarządu ściśle współpracującego z szeregowymi członkami drużyny pożarniczej.
Praca społeczna strażaków, ich trud i bezinteresowność, osiąganie coraz lepszych wyników w licznych zawodach sportowo-pożarniczych, skłoniły Zarząd do wyasygnowania części funduszy na zorganizowanie kilku wycieczek. Dzięki tym subwencjom 11 lipca 1987r. młodzież strażacka mogła wyjechać do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, zwiedzić zabytkową kopalnie w Tarnowskich Górach, odwiedzić ZOO w Chorzowie i mile spędzić czas na zabawie w Wesołym Miasteczku. Prężnie działający Zarząd nie zapomniał też o starszych członkach podstawowej drużyny bojowej, organizując dla nich i członków ich rodzin atrakcyjną wycieczkę krajoznawczą, w której uczestniczyli również członkowie OSP Golejów.
Inną formą działalności strażaków były liczne wyjazdy członków Zarządu wraz z pocztem sztandarowym na jubileusze oraz imprezy organizowane przez sąsiednie dzielnice i miejscowości. Między innymi 18 września 1987r. delegacja z pocztem sztandarowym brała udział w uroczystościach poświęcenia i przekazania Sztandaru Organizacyjnego jednostce OSP Kłokocin, zaś 25 września tego samego roku delegacja uczestniczyła w podobnych obchodach w Chwałowicach.
Nie zapomniano przy tym o podstawowym i najważniejszym celu działalności organizacji jakim była ciągła gotowość bojowa podstawowej drużyny pożarniczej, czego znamiennym przykładem był wyjazd do pożaru barakowozu na terenie Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wielopolu w wigilijny wieczór Świąt Bożego Narodzenia 1987r.
18 stycznia 1989r. zmarł długoletni członek OSP Wielopole druh Paweł Sładek, który w okresie okupacji hitlerowskiej ukrywał sztandar naszej jednostki z roku 1924, by po zakończeniu działań wojennych przekazać go nowopowołanemu Zarządowi OSP. Warto dodać, że druh Paweł Sładek w 1983r., mając 81 lat, odszedł na emeryturę, po długoletniej pracy jako woźny w Szkole Podstawowej Nr 8 w Rybniku — Wielopolu.
5 czerwca 1989r. odbyły się w Wielopolu młodzieżowe zawody sportowo-pożarnicze. Nieprzypadkowo organizację tak ważnej imprezy powierzono Zarządowi OSP Wielopole, której młodzież pożarnicza prowadzona przez druha Jerzego Zdunka była wspaniałym przykładem w zdobywaniu wiedzy, sprawności i tężyzny fizycznej. Na zawodach sekcja młodzieżowa chłopców zajęła I miejsce i wywalczyła pierwszy puchar dla swej jednostki, zaś sekcja dziewcząt w tej samej grupie uplasowała się na II miejscu. Również 11 czerwca 1989r., na podobnych zawodach w Orzepowicach, dziewczyny: Jolanta Malinowska, Iwona Paszenda, Joanna Klonowska, Iza Książek, Mariola Makowska, Zuzanna Skawina, Iwona Wycisk i Agnieszka Seidel wywalczyły pierwsze miejsce w grupie młodzieżowej, które uhonorowane zostało pięknym pucharem oraz dyplomem.
W 1989r. Zarząd OSP Wielopole w składzie: Dominik Sobkowiak, Czesław Słomka, Jerzy Zdunek, Ernest Gawron, Stanisław Olejniczak, Adam Marcisz, Mirosław Skupień, Józef Gawron i Pius Wieczorek zainicjował budowę Domu Strażaka w Wielopolu. W pierwszej kolejności strażacy przystąpili do gromadzenia materiałów budowlanych, kupowanych za pieniądze ofiarowane przez członków czynnych oraz wspierających. Budowę rozpoczęto od stawiania boksu garażowego na samochód pożarniczy. Tempo robót było imponujące i jeszcze przed nadejściem zimy obszerny garaż był już zadaszony blachą odstąpioną za symboliczną opłatę przez firmę Elektromontaż Południe, która również zamontowała w nim drzwi garażowe. Na uwagę zasługuje tu bezinteresowność członków OSP, którzy wszelkie prace budowlane wykonali nieodpłatnie.
W roku 1990 coraz wyraźniej nasilały się objawy konfliktów i nieporozumień między członkami Zarządu OSP Wielopole. Na walnym zebraniu sprawozdawczym zwołanym 4 marca, dotychczasowy naczelnik druh Czesław Słomka złożył pisemną rezygnację z pełnionej funkcji, która została przyjęta. Uczestnicy zebrania przystąpili w jawnym głosowaniu do wyboru nowego naczelnika, którym został druh Jerzy Zdunek, natomiast na jego zastępcę wybrany został druh Zdzisław Ledwoń. Jednak na tym kłopoty się nie skończyły. Z powodu różnic zdań w koncepcji zarządzania jednostką, już w sierpniu 1990r. na posiedzeniu Zarządu OSP, prezes Dominik Sobkowiak wystąpił z wnioskiem do Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Rybniku o odwołanie naczelnika Jerzego Zdunka. Komendant Rejonowej Straży Pożarnej w Rybniku wniosek ten przyjął, w związku z czym nastąpiła zmiana i na funkcję naczelnika powołany został dotychczasowy zastępca druh Zdzisław Ledwoń, zaś jego miejsce zajął druh Ryszard Juranko.
Po licznych roszadach skład nowego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej ukonstytuował się następująco:
prezes: Dominik Sobkowiak, pracownik kopalni Knurów
naczelnik: Zdzisław Ledwoń, pracownik kopalni Szczygłowice
zastępca naczelnika: Ryszard Juranko, kierowca
sekretarz: Mirosław Skupień, pracownik kopalni Chwałowice
skarbnik: Stanisław Olejniczak, pracownik Rybnickiej Fabryki Maszyn
gospodarz: Stefan Pohl, mieszkaniec dzielnicy Wielopole
Komisja Rewizyjna:
przewodniczący: Jerzy Zdunek, rencista
członek: Tadeusz Niesobski, pracownik firmy
członek: Ryszard Skorupa, kierowca
W 1991r. kontunuowano pierwszy etap budowy Domu Strażaka. Dzięki staraniom Zarządu, Urząd Miasta Rybnika przekazał naszej jednostce środki niezbędne do zakupu odpowiednich materiałów budowlanych. W tym czasie Wydział Budowlany Urzędu Miasta w Rybniku nie wystawił jeszcze oficjalnego pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych i formalnie nie przekazano terenu budowlanego, który należał wówczas do Nadleśnictwa Rybnik. Mimo to zdeterminowani członkowie OSP rozpoczęli wykopy pod fundamenty.
Wszelkie niedociągnięcia prawne zostały pozytywnie rozstrzygnięte w 1992r., dzięki czemu przystąpiono do dalszych prac budowlanych. Pomimo wielu trudności, członkowie Zarządu i pozostali strażacy zdołali postawić około połowy murów budynku. Niestety już we wrześniu tego samego roku, z powodu braku wystarczającej ilości środków finansowych oraz trudności ze znalezieniem odpowiednich fachowców, prace musiały zostać przerwane.
W 1992r. skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej OSP Wielopole prezentował się następująco:
prezes: Dominik Sobkowiak
naczelnik: Zdzisław Ledwoń
zastępca naczelnika: Tomasz Ledwoń
skarbnik: Ireneusz Madeja
gospodarz: Ryszard Juranko
sekretarz: Mirosław Skupień
kronikarz: Ernest Gawron
Komisja Rewizyjna:
przewodniczący: Jerzy Zdunek
członek: Tadeusz Niesobski
członek: Ryszard Skorupa
Ówczesnemu Zarządowi udało się pozyskać dodatkowy sprzęt przeciwpożarowy i odzież ochronną po zlikwidowanej jednostce w Chwałowicach.
26 sierpnia 1992r. w rejonie Kuźni Raciborskiej powstał pożar lasu, który rozrósł się do tak dużych rozmiarów, że okrzyknięto go największym pożarem lasów w Europie. Powierzchnia pożaru wynosiła 9060 ha, a jego obwód 100 km. W akcję gaśniczą zaangażowanych zostało: 600 sekcji, około 3000 strażaków, 3000 żołnierzy Wojska Polskiego, 650 Policjantów, 900 osób służby leśnej, 1200 osób formacji obrony cywilnej. Zaangażowano również środki techniczne, tj. 22 samoloty gaśnicze, 4 helikoptery, 16 ciągników rolniczych, 36 kolejowe cysterny z wodą. Zagrożony pożarem kompleks leśny obejmował 50 000 ha. Wartość spalonego drzewostanu oszacowano na 470 mld zł. Śmierć poniosło wówczas dwóch strażaków. Jeden z OSP Kłodnica, drugi z Zawodowej Straży Pożarnej z Raciborza. W pogrzebie brał udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Wałęsa. Nasza jednostka brała udział w działaniach od początku do końca. Wzięło w niej udział 16 strażaków z OSP Wielopole. Byli to druhowie: Zdzisław Ledwoń, Ryszard Skorupa, Dominik Sobkowiak, Leszek Pawlik, Marcisz Adam, Michał Seidel, Tomasz Drygała, Wojciech Niesobski, Mirosław Skupień, Józef Gawron, Andrzej Groborz, Ireneusz Madeja, Adam Krawiec, Tadeusz Zieleźny, Ryszard Juranko, Tadeusz Niesobski. Po zakończeniu akcji gaśniczej strażacy OSP Wielopole otrzymali wiele listów pochwalnych, podziękowań i odznaczeń za trud włożony w walkę z żywiołem oraz bohaterską postawę.
17 stycznia 1993r. na zebraniu sprawozdawczym przyjęto nowy statut Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole. W roku tym nastąpiły również zmiany na stanowiskach Zarządu, bowiem druh Tomasz Ledwoń został mianowany gospodarzem, natomiast funkcję zastępcy naczelnika objął druh Ryszard Juranko.
W tym samym roku ze względu na dobre wyniki uzyskiwane w lokalnych zawodach przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Wielopole, Zarządowi udało się wygospodarować środki finansowe na zorganizowanie wycieczki do Wapienicy, znajdującej się w północnym rejonie Beskidu Śląskiego i administracyjnie należącej do miasta Bielsko-Biała. Podczas wycieczki młodzież miała okazję zobaczyć m.in. stopnie wodne na rzece Wapienica, zaporę wodną im. Ignacego Mościckiego i powstałe w wyniku jej wybudowania sztuczne jezioro o nazwie Wielka Łąka, a także wędrować po wyznaczonych szlakach turystycznych i cieszyć się zachwycającym widokiem. Po licznych atrakcjach i fascynujących przeżyciach, wycieczkowicze mogli spędzić czas relaksując się we własnym gronie w obozowisku, gdzie przebywali pod namiotami na łonie natury.
29 stycznia 1994r. nasi strażacy przekazali swój samochód pożarniczy marki Żuk jednostce OSP w Rybniku — Boguszowicach. Z tego powodu przez ponad 3 lata OSP Wielopole nie mogła brać udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Po ponad dwuletnim okresie przestoju, 16 lutego 1994r. rozpoczęto drugi etap budowy Domu Strażaka. Wpływ na to miała przede wszystkim determinacja i nieustępliwość prezesa OSP druha Dominika Sobkowiaka oraz druha Ernesta Gawrona. Prace, w których uczestniczyło wielu zdolnych fachowców, rozpoczęto od wykonania murów przedziałowych części administracyjnej, ułożenia belek stropowych oraz robót ciesielskich. Te ostatnie samodzielnie wykonał członek wspierający Franciszek Groborz. Ważną rolę podczas budowy odegrał kierownik Kółka Rolniczego w Wielopolu Stefan Pohl wraz z członkiem wspierającym Alfredem Kochem, bowiem udostępnili oni środki transportu i regularnie zaopatrywali plac budowy w materiały sypkie, jak również inne elementy oraz półfabrykaty niezbędne do dalszej budowy. Po zakończeniu prac murarskich, druh Tadeusz Niesobski wykonał instalację elektryczną wraz z potrzebną dokumentacją. Natomiast założeniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej zajął się druh Ernest Gawron. Po pokryciu całego budynku dachem z blachy falistej, członkowie OSP przystąpili do tynkowania pomieszczeń wewnętrznych. Prócz wymienionych strażaków w pracach aktywnie udzielali się również: Jan Gawron, Józef Gawron, Ryszard Juranko, Jerzy Zdunek i wielu innych czynnych oraz wspierających członków OSP Wielopole.
Osoby zaangażowane w budowę Domu Strażaka postanowiły, że do 4 maja 1994r. dobudują do niego salę zabaw wraz z pomieszczeniami przeznaczonymi na kawiarnię. Pomysł ten uzyskał poparcie Zarządu oraz zdecydowanej większości członków OSP. Stąd niezwłocznie przystąpiono do jego realizacji. Ernest, Jan i Józef Gawronowie w bardzo krótkim czasie zakończyli prace murarskie. Pozwoliło to na sprawne wykończenie wnętrza oraz zadaszenie sali rozrywkowej. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji osób uczestniczących w dalszej rozbudowie Domu Strażaka, wyznaczony termin ukończenia budowy w stanie surowym został dotrzymany. Następnie w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej odbyła się uroczysta msza święta w intencji strażaków, podczas której ksiądz proboszcz Stanisław Płaza dokonał poświęcenia figury świętego Floriana. Po nabożeństwie strażacy wraz z mieszkańcami Wielopola przenieśli figurę pod Dom Strażaka, gdzie prezes druh Dominik Sobkowiak umieścił ją w drewnianej nadbudówce usytuowanej nad głównym wejściem do sali zabaw.
Wiosną 1995r. przystąpiono do trzeciego etapu rozbudowy Domu Strażaka. Jan Gawron z pomocą innych strażaków otynkował mury wewnętrzne i wykonał posadzkę w sali rozrywkowej. Następnie, z myślą o wyposażeniu jednostki w nowy samochód bojowy, wybudowano drugi boks garażowy. Zaplanowano również budowę wieży obserwacyjnej, służącej także do suszenia węży, kotłowni oraz pomieszczeń przeznaczonych na świetlicę dla młodzieży, z ewentualną możliwością ich adaptacji na mieszkanie dla gospodarza obiektu. W sumie do 1995r. przy budowie Domu Strażaka wszyscy członkowie OSP Wielopole bezinteresownie przepracowali:
1990r. — 124 rob./godz.
1991r. — 420 rob./godz.
1992r. — 860 rob./godz.
1993r. — 1393 rob./godz.
1994r. — 2607 rob./godz.
1995r. — 2075 rob./godz.
1 czerwca 1995r. wychowankowie Przedszkola Nr 16 w Rybniku — Wielopolu pod opieką przedszkolanek spędzili radośnie czas na grach i zabawach na terenie boiska sportowego K.S. Wielopole, znajdującego się przy Domu Strażaka OSP Wielopole. Obecnie Przedszkole Nr 16 w Rybniku — Wielopolu, które uroczyście otwarto 5 stycznia 1989r., od 1999r. wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu.
20 stycznia 1996r. odbyło się konstytucyjne posiedzenie Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej OSP Wielopole, w wyniku czego ukonstytuował się nowy Zarząd:
prezes: Dominik Sobkowiak
wiceprezes-naczelnik: Ryszard Juranko
zastępca naczelnika: Adam Marcisz
sekretarz: Joanna Bober
skarbnik: Andrzej Groborz
gospodarz: Stefan Pohl
kronikarz: Ernest Gawron
A także Komisja Rewizyjna w składzie:
przewodniczący: Jerzy Zdunek
członek: Tadeusz Niesobski
członek: Ryszard Skorupa
W 1996.r kontynuowano prace związane z budową Domu Strażaka i doprowadzono do ukończenia trzeciego etapu rozbudowy remizy w stanie surowym. Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia udało się zrealizować. Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, piętro nowopowstałego obiektu strażacy przekazali zarządowi Klubu Sportowego Wielopole, który w zamian za to wykończył i wyposażył tę częśc budynku w niezbędne media. A następnie urządził tam biuro zarządu oraz pomieszczenia dla drużyn sportowych, tj. szatnie, łazienki, obszerną świetlicę i magazyny na sprzęt.
Nie sposób wymienić wszystkich tych, którzy poświęcając swój wolny czas i siły, bezinteresownie pomagali w budowie Domu Strażaka. Jednak do najaktywniejszych spośród nich należeli członkowie czynni oraz wspierający OSP Wielopole: Dominik Sobkowiak, Ernest Gawron, Ryszard Juranko, Jan Gawron, Stefan Pohl, Franciszek Groborz, Dariusz Sokołowicz, Ryszard Skorupa, Jerzy Zdunek, Józef Gawron, Alfred Koch, Robert Sobkowiak, Marian Pakura, Adam Marcisz, Michał Seidel, Konrad Pawliczek, Osfald Cofalik i Marian Forajter. Nieoceniona okazała się również pomoc licznych sponsorów, bez których zrealizowanie założonego przedsięwzięcia byłoby niezwykle trudne.
Jak zauważył rybnicki pisarz i pasjonat historii, Pan Józef Kolarczyk, piękny i funkcjonalny Dom Strażaka w Wielopolu jest swoistą wizytówką całych pokoleń strażaków, z których już wielu odeszło, ale pozostawiło po sobie solidny fundament tradycji strażackich. Na tej duchowej opoce oparta jest dalsza służba na rzecz swego środowiska oraz dalsze ambitne zamiary i plany młodej generacji strażaków.
Wiosną odbyły się uroczystości związane z 90-leciem działalności OSP Wielopole. Nasi strażacy, poczty sztandarowe przybyłych jednostek ochotniczych straży pożarnych, orkiestra górnicza, zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy Wielopola przeszli z Domu Strażaka do parafialnego kościoła. Na czele pochodu szedł naczelnik Ryszard Juranko. Po mszy świętej uczestnicy jubileuszu udali się do Domu Strażaka na uroczysty obiad.
W 1996r. komisyjnie usunięto ze sprzętu bojowego OSP Wielopole samochód bojowy Star 25. Podjęto także dodatkowe działania w zakresie poprawy stanu zaopatrzenia wodnego do celów przeciwpożarowych — wykonano ujęcie wody na ul. Podleśnej pozostające do dyspozycji strażaków, czego dotychczas bardzo brakowało. Z kolei w XXII Miejskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP, które odbyły się w czerwcu w Rybniku — Wielopolu, nasi seniorzy zajęli 6 miejsce, natomiast kobiety oraz dziewczyny do 15 lat w składzie: Sylwia Malinowska, Joanna Gawron, Małgorzata Serafin, Sylwia Ochojska, Anita Skawina, Dorota Seidel, Antonina Zając i Iwona Berlińska wywalczyły pierwsze lokaty.
25 listopada 1996r. podczas meczu piłkarskiego rozgrywanego na boisku K.S. Wielopole znajdującego się w sąsiedztwie Domu Strażaka tragicznie zmarł jeden z piłkarzy i członków OSP Wielopole — druh Dariusz Sokołowicz.
Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które odbyło się 25.01.1997r. nie nastąpiły żadne zmiany w dotychczasowym składzie Zarządu i Komisji Rewizyjnej. 15 lipca 1997r. OSP Wielopole otrzymało z Gliwic samochód bojowy STAR 244 typu GBM 2,5/8 wyprodukowany w 1988r. Jednak dopiero 12 grudnia 1997r., po ukończeniu nowego boksu garażowego, Urząd Miasta Rybnika uroczyście przekazał na ręce prezesa OSP Wielopole druha Dominika Sobkowiaka kluczyki nowoczesnego samochodu pożarniczego STAR 244 typu GBA 2,5/8, który zakupiony został ze środków budżetowych miasta. W akcie przekazania Prezedent Miasta Rybnika Józef Makosz podkreślił, że: zakup samochodu dla Waszej jednostki, jest wyrazem uznania Urzędu Miasta dla Waszego zaangażowania w pracach społecznych związanych z poprawą bezpieczeństwa pożarowego na terenie całego miasta i dzielnicy Wielopole.... Dodatkowo w 1997r. na stan jednostki przyjęto również ciągnik rolniczy Ursus C360 oraz 2 przyczepy. Nowy sprzęt znacznie zwiększył możliwości strażaków, którzy do tej pory byli zmuszeni organizować przewóz motopompy oraz niezbędnego sprzętu gaśniczego we własnym zakresie.
Rok 1997 wiązał się z licznymi akcjami przeciwpowodziowymi na terenie Wielopola, okolicznych dzielnic, centrum Rybnika oraz Raciborza, w których nasza jednostka brała udział. W tym okresie odbył się również ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej w Rybniku — Popielowie, gdzie OSP Wielopole wystawiła 3 drużyny — jedną dziewcząt i dwie chłopców. Ponadto, nasze drużyny wzięły udział w zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się 1 marca 1997r. w dzielnicy Golejów, a także 15 marca 1997r. w dzielnicy Chwałowice. Podczas chwałowickich zmagań nasi wychowankowie młodzieżowej drużyny pożarniczej dziewcząt i chłopców wywalczyli kolejno 2 i 6 miejsce.
W dniach 18 lipca — 31 lipca 1997r. dzięki staraniom Zarządu i w porozumieniu z Komendą Hufca Rybnik Związku Harcerstwa Polskiego zorganizowano wycieczkę w rejon Beskidu Śląskiego. Uczestnicy wyjazdu, w tym m.in. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole, przebywali na terenie Ośrodka Obozowego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Rybnickiej im. hm. Stanisława Szymańskiego w Wapienicy, znajdującego się przy ul. Dębowiec 17 w Bielsku-Białej (tzw. Dom Zucha
). Opiekę nad młodzieżą sprawowali: prezes OSP Wielopole druh Dominik Sobkowiak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP Wielopole druh Jerzy Zdunek, a także inne dorosłe osoby biorące udział w wycieczce. W czasie wyjazdu kurs Dowódców Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z wynikiem pozytywnym ukończyli: Agnieszka Sieńko, Wojciech Sieńko, Joanna Gawron, Marcin Zdunek, Dorota Seidel, Marek Kuczmarski, Agnieszka Wosik, Danuta Pol, Agnieszka Pakura, Sylwia Ochojska, Wioletta Drygała, Danuta Gojny, Małgorzata Serafin, Klaudia Forajter, Aneta Krywalska i Artur Książek. Wychowankowie mieli wspaniałą okazję do wędrowania po pięknych szlakach turystycznych i odwiedzenia schroniska PTTK na Szyndzielni znajdującego się 1026 metrów n.p.m. Dodatkową atrakcją było obozowanie pod namiotami i możliwość wspólnego spędzenia czasu przy wieczornym ognisku.
Od 1957r. kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje po wszystkich polskich parafiach i w każdej z nich pozostaje przez tydzień. W okresie od 7 grudnia 1996r. do 13 grudnia 1997r. obraz przekazywany był w obrębie parafii należących do archidiecezji katowickiej [przypis: O. Melchior Królik, Historia Nawiedzenia, Dwumiesięcznik Jasna Góra
, nr 4 — 5, 2007r.]. W dniu 27 sierpnia 1997r. obraz trafił do Parafii pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu. Na skrzyżowaniu ulicy Gliwickiej i Górnej w Wielopolu przywieziony obraz jako pierwsi przejęli strażacy z OSP Wielopole, m.in. druhowie: Andrzej Groborz, Lech Pawlik i wraz z bardzo licznie zgromadzonymi mieszkańcami dzielnicy, w tym z przedstawicielami lokalnych środowisk, przemaszerowali ulicą Górną w kierunku kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą. Na czele przemarszu szedł ksiądz proboszcz Krystian Helbik wraz z przybyłymi reprezentantami Kościoła Katolickiego. W czasie pochodu kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej była niesiona również przez wielu mieszkańców dzielnicy Wielopole, którzy zmieniali się co kilkadziesiąt metrów. Następnie w dniu 28 sierpnia kopia obrazu została wyniesiona z kościoła parafialnego przez druhów z OSP Wielopole m.in.: Andrzeja Groborza, Lecha Pawlika i umieszczona w samochodzie, którym została przetransportowana na rybnicki rynek. Stamtąd kopia obrazu została przeniesiona w uroczystym pochodzie przez wymienionych wcześniej strażaków, w asyście członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole i pozostałych strażaków z naszej jednostki, przy obecności mieszkańców Wielopola oraz miasta Rybnika, do kościoła parafialnego Parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku.
OSP Wielopole jak co roku angażowała się także w działalność społeczną, m. in. w prace porządkowe w obrębie parafialnego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej.
W latach 2007 — 2016 wykonano liczne prace remontowo-budowlane związane z naszą jednostką.
W roku 2007 wymieniono piec centralnego ogrzewania, naprawiono odwodnienie dachu z kotłowni, wytyczono ponownie granice działki Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole.
W tym samym roku uporządkowano sprawy prawa własności związane z gruntem, na którym znajduje się Dom Strażaka. Dzięki staraniom Zarządu doszło do formalnego przekazania terenu z własności Administracji Lasów Państwowych do Skarbu Państwa, a następnie do Urzędu Miasta Rybnika. Wówczas Urząd Miasta zadecydował, że gospodarzem ziemi zostanie OSP Wielopole. Do pozytywnego rozwiązania tego problemu w dużej mierze przyczynił się nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik Pan Janusz Fidyk.
W 2008r. dokonano wycinki drzew i przygotowano teren do poszerzenia boiska piłkarskiego, wymieniono zawory w samochodzie bojowym i wykonano ogólnoporządkowe prace wokół remizy. 25 i 26 kwietnia druhowie: Ryszard Moskal, Roman Śmietana, Jerzy Zdunek i Ryszard Zając zaangażowali się w mycie okien w parafialnym kościele pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej. A podczas obchodów Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej druhowie: Mirosław Skupień, Andrzej Groborz i Tadeusz Niesobski reprezentowali naszą jednostkę w poczcie sztandarowym.
12 grudnia 2008r. Zarząd OSP Wielopole przyjął jednogłośnie jako członka wspierającego druha Henryka Szulca.
W tym samym roku nastąpiło także przekazanie boiska piłkarskiego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Strażaka Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Rybniku.
W roku 2009 wyremontowano motopompę w samochodzie bojowym STAR 244 typu GBM 2,5/8, częściowo wykonano taras za remizą. Rozwinęła się współpraca z Radą Dzielnicy Wielopole oraz stacją krwiodawstwa w Raciborzu, której nasi druhowie przekazali wiele litrów cennej krwi. Z kolei Dom Strażaka zyskał nowy numer porządkowy, który od tej pory wskazuje na 21B.
W 2010r. wyremontowano łazienkę oraz motopompę na zawody, dokończono prace związane z tarasem za budynkiem straży, zamurowano drzwi garażowe w małym garażu i wstawiono w ich miejsce okno, wokół którego umieszczono boazerię, wykonano chodnik oraz trawnik przy placu zabaw dla dzieci. Strażacy podjęli się także licznych prac ogólnoporządkowych związanych ze sprzątaniem poddasza oraz wnęki na zewnątrz budynku remizy. We wszystkich wymienionych działaniach uczestniczyli m.in. druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Tadeusz Niesobski, Roman Śmietana, Zdzisław Ledwoń, Jerzy Zdunek, Ireneusz Madeja i Ryszard Juranko.
Druhowie: Ryszard Moskal i Jerzy Zdunek w porozumieniu ze stacją krwiodawstwa w Raciborzu, zajęli się promocją kolejnej akcji zachęcającej do oddawania krwi "Twoja KREW moją szansą na ŻYCIE", która odbyła się 20 stycznia 2010r. przy Domu Strażaka. Nasza jednostka zorganizowała również turniej SKATA, turniej tenisa stołowego, a także pokazy sprzętu i umundurowania strażackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku oraz w rybnickim Domu Dziecka przy ul. Powstańców Śląskich 44. Szczególnie te ostatnie spotkały się z wielką aprobatą dzieci i młodzieży, bowiem wcześniej nie mieli oni okazji uczestniczyć w tego typu wydarzeniu.
W dniach 16-19 maja i 2 czerwca 2010r. OSP Wielopole brała udział w działaniach przeciwpowodziowych na terenie miasta Rybnika. Skutki żywiołu okazały się być na tyle poważne, że strażacy musieli pracować w systemie zmianowym i łącznie spędzili w terenie ponad 215 godzin. Do akcji wyjeżdżali druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Mariusz Moskal, Łukasz Moskal, Marcin Moskal, Rafał Moskal, Andrzej Groborz, Zdzisław Ledwoń, Szymon Gąszczyk, Mirosław Skupień, Ryszard Zając, Norbert Zimoń, Michał Zimoń, Leszek Drygała, Dariusz Przeliorz, Wojciech Sieńko, Artur Książek, Tomasz Zawadzki, Paweł Zawadzki.
W 2010r. nie zabrakło również działań na rzecz naszej parafii. 21 i 23 sierpnia druhowie: Ryszard Moskal, Roman Śmietana i Ryszard Zając zaangażowali się w malowanie dzwonnicy w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu.
Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które odbyło się 19 lutego 2011r. wybrano nowy Zarząd:
prezes: Ryszard Moskal
wiceprezes-naczelnik: Zdzisław Ledwoń
wiceprezes: Jerzy Zdunek
zastępca naczelnika: Leszek Moskal
sekretarz: Mirosław Skupień
skarbnik: Andrzej Groborz
gospodarz: Roman Śmietana
Zmienił się również skład Komisji Rewizyjnej:
przewodniczący: Tadeusz Niesobski
sekretarz: Leszek Drygała
członek: Ireneusz Madeja
członek: Ryszard Juranko
członek: Hubert Świerczyna
W wyniku działań Zarządu postawiono nowe maszty flagowe przy remizie, wykonano oświetlenie terenu zewnętrznego, wstawiono nowe główne drzwi garażowe, a także odnowiono elewację całego budynku.
24 kwietnia 2011r. cała nasza jednostka uczestniczyła w uroczystościach kościelnych związanych z obchodami wielkanocnymi w naszej parafii. W poczcie sztandarowym znaleźli się druhowie: Mirosław Skupień, Andrzej Groborz i Tadeusz Niesobski.
W wyniku starań druha Jerzego Zdunka, 5 maja 2011r. podczas zebrania Zarządu, jednogłośnie przyjęto uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, co było wielkim wydarzeniem i wyzwaniem organizacyjno-strukturalnym dla naszej jednostki. 17 lipca 2011r. Zarząd przyjął kolejną uchwałę o mianowaniu druha Jerzego Zdunka opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jego zastępcami zostali druhowie: Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Roman Śmietana i Artur Ledwoń. Po uroczystym ślubowaniu nowych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole rozpoczął się okres intensywnych przygotowań do zawodów miejskich. Przewodniczącym MDP została Patrycja Helwig, a jej zastępcą — Marcin Szweda. Z kolei funkcję Dowódcy Sekcji Dziewcząt powierzono Wiktorii Niemiec, a Dowódy Sekcji Chłopców — Markowi Winchowi. W szkoleniu młodzieży brało udział wielu strażaków, jednak w szczególności poświęcili się temu druhowie: Jerzy Zdunek, Artur Ledwoń, Zdzisław Ledwoń i Roman Śmietana. Już pierwsze Zawody Sportowo-Pożarnicze miasta Rybnika zorganizowane w 2011r. pokazały, że czas poświęcony naszym wychowankom dał wymierne korzyści, bowiem zajęli oni czołowe lokaty, tj. I miejsce — MDP dziewcząt i II miejsce — MDP chłopców. Prócz rywalizacji sportowej MDP udzielała się także w pracach społecznych na terenie naszej jednostki, biorąc udział m. in. w akcji sprzątania świata
.
25 czerwca 2011r. strażacy OSP Wielopole wzięli udział w zabezpieczeniu II Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego, którego dystans wynosił 21 kilometrów.
10 grudnia 2011r. odbyło się nadzwyczajne walne zebranie dotyczące przedstawienia projektu zmian w statucie Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole i jego realizacji. Najistotniejszą wówczas wprowadzoną zmianą była modyfikacja nazwy naszej jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu
na Ochotniczą Straż Pożarną Wielopole
.
W 2012r. przeprowadzono liczne prace porządkowe w remizie oraz wokół niej i wykonano generalny remont garażu, w tym doprowadzenie do niego wody. Ponadto, zabudowano wyciągarkę w wieży do osuszania węży i wyremontowano dwa pomieszczenia przeznaczone dla młodzieżowej drużyny pożarniczej. Wykoszono również trawę wzdłuż płotu za remizą i posadzono tam drzewka. W pracach tych z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli: Leszek Moskal, Roman Śmietana, Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Jerzy Zdunek, Rafał Moskal, Łukasz Moskal, Marcin Moskal, Mariusz Moskal, Ireneusz Madeja, Ryszard Zając, Zenon Zając, Tadeusz Niesobski, Dariusz Przeliorz, Barbara Przeliorz, Mirosław Skupień, Ryszard Juranko, Norbert Zimoń, Barbara Zimoń, Adam Niesobski i Tadeusz Zieleźny.
10 kwietnia 2012r. w Wielopolu w jednym z domów przy ul. Gliwickiej doszło do wybuchu butli z gazem, w wyniku czego znajdujący się wewnątrz mieszkaniec Wielopola doznał ciężkich obrażeń ciała. W związku z tym został przetransportowany helikopterem do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich. Druhowie: Roman Śmietana, Mariusz Małachowski, Ireneusz Madeja, Ryszard Moskal, Mariusz Moskal, Dariusz Przeliorz i Mirosław Skupień uczestniczyli w pracach porządkowych w obrębie posesji, na której doszło do tego tragicznego w skutkach zdarzenia.
W tym samym miesiącu druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Roman Śmietana, Mirosław Skupień, Ireneusz Madeja i Jerzy Zdunek wzięli udział w pracach porządkowych w sali gimnastycznej należącej do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu.
Również w kwietniu odbył się w Rybniku Otwarty Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu miejskim, w którym udział wzięli członkowie naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zaangażowanie z jakim uczestniczyli w tym przedsięwzięciu z pewnością będzie procentować w kolejnych latach, gdyż czas poświęcony na odkrywanie tajników wiedzy pożarniczej nigdy nie jest czasem straconym. Zdobyte informacje mogą być przydatne zarówno w codziennym życiu, jak również podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, w których - miejmy nadzieję - nasi wychowankowie w przyszłości będą brać udział.
17 maja na rybnickim rynku odbyły się uroczystości związane z Dniem Strażaka. W obchodach tych uczestniczyli druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal i Zdzisław Ledwoń. W poczcie sztandarowym szli druhowie: Mariusz Moskal, Łukasz Moskal i Andrzej Groborz. Podczas ceremonii druh Czesław Słomka, który przez całe swoje życie związany był z naszą jednostką, został uhonorowany Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniach 7, 8 i 10 sierpnia 2012r. trwały prace związane z usunięciem betonowej opaski usytuowanej wokół parafialnego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej. W przedsięwzięciu tym uczestniczyli: Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Ireneusz Madeja, Adam Niesobski, Ryszard Moskal, Norbert Zimoń, Wojciech Sobczak, Dariusz Przeliorz, Marcin Moskal, Tomasz Ledwoń, Ireneusz Madeja, Jerzy Zdunek i Mirosław Skupień. Natomiast podczas obchodów kościelnych związanych z Dniem Niepodległości, w poczcie sztandarowym szli druhowie: Ryszard Moskal, Tadeusz Niesobski i Jerzy Zdunek.
Ponadto w wyniku starań Zarządu udało się zorganizować wyjazd dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole do Parku Wodnego w Gorzycach, dzięki czemu nasi wychowankowie mieli dodatkową okazję, aby spędzić ze sobą więcej czasu i dobrze się przy tym bawić. Opiekunami grupy byli druhowie: Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Tadeusz Niesobski, Ryszard Juranko, druhna: Aleksandra Przeliorz, a także Wojciech Niesobski.
W 2013r. kontynuowano prace związane z remontem garażu. Zamontowano w nim wyciąg spalin i wykonano szatnię. Dodatkowo zamontowano wentylację w kotłowni, wyremontowano schody zewnętrzne prowadzące na piętro budynku. Natomiast w bliskim sąsiedztwie Domu Strażaka wybudowano podest wraz z zadaszeniem na potrzeby organizacji festynów dzielnicowych. W wyżej wymienionych pracach uczestniczyli: Leszek Moskal, Roman Śmietana, Zdzisław Ledwoń, Ireneusz Madeja, Tadeusz Niesobski, Adam Niesobski, Ryszard Moskal, Jerzy Zdunek, Henryk Szulc, Andrzej Supernak, Norbert Zimoń, Dariusz Przeliorz, Eugeniusz Szaboń. W czasie festynu Dni Wielopola
zorganizowanego przez OSP Wielopole, Radę dzielnicy i K.S. Wielopole, odbył się pokaz umiejętności naszych strażaków, który bacznie obserwowali mieszkańcy dzielnicy Wielopole oraz przybyli goście.
31 marca 2013r. jednostka OSP Wielopole uczestniczyła w uroczystościach parafialnych związanych z obchodami wielkanocnymi. W poczcie sztandarowym znaleźli się druhowie: Mirosław Skupień, Andrzej Groborz i Tadeusz Niesobski. Poczet sztandarowy w tym samym składzie uczestniczył również w październikowym odpuście parafialnym w Wielopolu. Z kolei podczas obchodów kościelnych związanych z Dniem Niepodległości, w poczcie sztandarowym szli druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal i Ireneusz Madeja.
Z inicjatywy Zarządu ponownie udało się zorganizować wyjazd dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole. Tym razem celem wycieczki był Park Wodny w Tarnowskich Górach, gdzie uczestnicy wyjazdu mogli się odprężyć i miło spędzić czas.
Kilka lat temu w naszej jednostce zainicjowano akcję polegającą na rozdawaniu mieszkańcom dzielnicy Wielopole noworocznych kalendarzy. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców dzielnicy do przekazywania 1% swojego podatku na rzecz naszej jednostki. W 2013r. roznoszeniem kalendarzy zajęli się druhowie: Ryszard Moskal, Jerzy Zdunek, Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal, Ireneusz Madeja, Dariusz Przeliorz, Norbert Zimoń, Andrzej Groborz i Szymon Gąszczyk.
W 2013r. decyzją Zarządu utworzono także kobiecą drużynę, która już w czasie swojego pierwszego występu w grupie C
kobiet podczas Zawodów Sportowo-Pożarniczych Miasta Rybnika zajęła najważniejsze miejsce na podium.
Rok 2014 był bardzo ważnym rokiem dla naszej jednostki z perspektywy dalszej rozbudowy Domu Strażaka. W tym czasie, po kilku latach starań, Zarządowi OSP Wielopole udało się pozyskać z Urzędu Miasta Rybnika środki pieniężne na zabudowę wnęki w remizie. Warto nadmienić, że w jej miejscu w połowie lat 90-tych znajdowała się brama wjazdowa do garażu, a następnie — po przebudowie i przeniesieniu bramy na tył budynku — wejście frontowe do remizy. Prace remontowe prowadzone były przez firmę, która wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Rybnika i trwały kilka miesięcy. Po ich zakończeniu budynek nabrał nowego blasku. A w związku z tym, że zwiększyła się jego powierzchnia użytkowa, strażacy mogli zagospodarować nową przestrzeń, której do tej pory brakowało.
Prócz zabudowy wnęki w 2014r. przeprowadzono także generalny remont ubikacji na zewnątrz budynku, rozpoczęto remont świetlicy i zaplecza kuchennego oraz wykonano nową posadzkę betonową wewnątrz Domu Strażaka w miejscach, w których było to niezbędne. Dodatkowo położono nową płytę betonową przy podeście dla orkiestry ze względu na znaczne uszkodzenia powierzchni znajdującej się tam wcześniej, a także ostatecznie zakończono prace elektryczne związane z wyciągiem spalin. Zrealizowanie zaplanowanych przedsięwzięć nie byłoby możliwe, gdyby nie wielkie poświęcenie i zaangażowanie strażaków oraz osób związanych z naszą jednostką. Dzięki wspólnej ciężkiej pracy udało się osiągnąć zamierzone cele. Wymienione prace wykonali: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Rafał Moskal, Roman Śmietana, Jerzy Zdunek, Mirosław Skupień, Tadeusz Niesobski, Adam Niesobski, Michał Seidel, Zdzisław Ledwoń, Norbert Zimoń, Dariusz Przeliorz, Zenon Zając.
13 sierpnia z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na rybnickim rynku odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem ówczesnego Prezydenta Miasta Rybnika, Adama Fudalego oraz Ministra Obrony Narodowej, Tomasza Siemoniaka. Podczas uroczystości jednostkę OSP Wielopole reprezentował poczet sztandarowy w składzie: druh Mariusz Moskal, druh Łukasz Moskal i druh Andrzej Groborz. Natomiast w czasie październikowego odpustu parafialnego w poczcie sztandarowym szli druhowie: Mirosław Skupień, Andrzej Groborz i Tadeusz Niesobski.
25 października w rejonie rybnickiej Grabowni odbyły się ćwiczenia ochotniczych straży pożarnych (Pluton I), w których udział wzięła także nasza jednostka w składzie: druh Ryszard Moskal, druh Leszek Moskal, druh Mariusz Moskal, druh Ryszard Zając, druh Tomasz Zawadzki, druh Dariusz Przeliorz.
W dniach 21-22 lutego 2015r. w Szczawnicy w województwie małopolskim na terenie stacji narciarskiej Arena Narciarska Jaworki–Homole odbyły się III Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie (indywidualne i drużynowe). W całych zawodach wzięło udział niemal 300 zawodników. OSP Wielopole reprezentowali druhowie: Szymon Gąszczyk, Paweł Zawadzki, Marcin Zawadzki i Tomasz Zawadzki. W klasyfikacji drużynowej nasz zespół uplasował się na 6 pozycji. A w klasyfikacji indywidualnej narciarzy druh Marcin Zawadzki zajął 6 miejsce.
W 2015r. zakończono prace wykończeniowe przy podeście dla orkiestry oraz remont świetlicy i zaplecza kuchennego. Uczestniczyli w nich: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Roman Śmietana, Jerzy Zdunek, Mirosław Skupień, Tadeusz Niesobski, Adam Niesobski, Michał Seidel, Zdzisław Ledwoń, Norbert Zimoń, Dariusz Przeliorz, Zenon Zając, Krzysztof Fojcik. Wyłożono również kostkę brukową wokół położonej rok wcześniej betonowej płyty. Kostkę tę strażacy z OSP Wielopole otrzymali z Urzędu Miasta Rybnika, natomiast wszelkie prace związane z jej układaniem wykonali we własnym zakresie. Było to duże przedsięwzięcie, w którym uczestniczyło bardzo wiele osób, również niebędących strażakami OSP Wielopole, co tym bardziej umacnia nas w przekonaniu, że podejmowane przez nas działania są pozytywnie odbierane przez lokalną społeczność. I tak, swoją pomoc zaoferowali: Leszek Moskal, Roman Śmietana, Zdzisław Ledwoń, Michał Seidel, Dariusz Przeliorz, Adam Niesobski, Ryszard Moskal, Marcin Szweda, Jarosław Cofalik, Tadeusz Zieleźny, Mirosław Skupień, Andrzej Groborz, Norbert Zimoń, Jerzy Zdunek, Tadeusz Niesobski, Ireneusz Madeja, Rafał Moskal, Marcin Moskal, Tomasz Zawadzki, Henryk Szulc, Wojciech Sobczak, Krzysztof Fojcik, Edgar Kober, Antoni Kluba, Andrzej Supernak, Zenon Zając, Tomasz Wowra. Zrealizowane inwestycje mogły być oficjalnie sprawdzone przez mieszkańców dzielnicy podczas corocznego festynu Dni Wielopola
, który dzięki staraniom naszej jednostki odbył się w jeszcze lepszych warunkach niż dotychczas. A także w czasie mszy świętej polowej odprawionej przez księdza proboszcza Krystiana Helbika z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podczas której w poczcie sztandarowym szli druhowie: Mariusz Moskal, Łukasz Moskal i Andrzej Groborz.
W tym samym roku nasze druhny, druhowie i osoby zaprzyjaźnione z naszą jednostką: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Jerzy Zdunek, Mirosław Skupień, Urszula Korabel, Iwona Korabel, Ewa Madeja, Elżbieta Moskal, Joanna Moskal, Joanna Groborz i Ewelina Seidel zaangażowali się w pomoc podczas organizacji IV Pikniku na Farskim Ogrodzie
w Parafii pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Rybniku—Wielopolu, który odbył się 30 maja.
13 czerwca 2015r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu odbyła się uroczystość związana ze 110-leciem istnienia szkoły w naszej dzielnicy, którą poprowadziła Pani Dyrektor Joanna Błażyca. W obchodach uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy Wielopola, przedstawiciele lokalnych środowisk oraz zaproszeni goście. OSP Wielopole w poczcie sztandarowym reprezentowali druhowie: Andrzej Groborz, Mirosław Skupień i Łukasz Moskal. Prócz wymienionych strażaków na miejscu obecni byli również druhowie: Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal, Jerzy Zdunek i Norbert Zimoń. Po zakończeniu części oficjalnej nasi strażacy na placu szkolnym przeprowadzili dla zebranych gości krótki pokaz strażacki, a następnie rozłożyli kurtynę wodną, z której bardzo chętnie korzystali najmłodsi.
30 sierpnia druhowie: Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Jerzy Zdunek, Mirosław Skupień, Marcin Szweda, Jarosław Cofalik i Tomasz Groborz wzięli udział w zabezpieczeniu wyścigu kolarskiego Tour de Rybnik 2015.
W październiku Redakcja Dziennika Zachodniego
zorganizowała internetowy Plebiscyt Superjednostka OSP w województwie śląskim 2015
. OSP Wielopole zdobyła podczas pierwszego etapu 5097 głosów, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca spośród 37 jednostek z powiatu rybnickiego biorących udział w konkursie. Dzięki osiągniętemu wynikowi nasza jednostka została zakwalifikowana do drugiego etapu, gdzie uzyskała 1887 głosów i ostatecznie zajęła szóste miejsce na 44 ochotnicze straże pożarne z województwa śląskiego. Uzyskany przez nas wynik wskazuje na to, że działania podejmowane przez OSP Wielopole są odbierane pozytywnie i zmierzają w dobrym kierunku. A to z kolei motywuje nas do jeszcze większego zaangażowania w sprawy naszej jednostki, lokalnej społeczności Wielopola oraz całego miasta Rybnika.
W związku z dokonanym przeglądem wyposażenia jednostki, podczas listopadowego zebrania Zarządu, komisyjnie usunięto ze stanu OSP Wielopole zużyty lub zniszczony sprzęt oraz umundurowanie.
W dniach 13-14 lutego 2016r. w Szczawnicy w województwie małopolskim na terenie stacji narciarskiej Arena Narciarska Jaworki–Homole zorganizowano IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie (indywidualne i drużynowe). W całych zawodach wzięło udział ponad 320 zawodników z województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W drugim dniu zawodów odbyła się konkurencja drużynowa Strażacki Slalom Gigant
. Podczas slalomu zespoły pokonywały określoną trasę, jadąc na nartach z rozwiniętym wężem strażackim trzymanym w rękach. W czasie rywalizacji drużynowej OSP Wielopole reprezentowali druhowie: Szymon Gąszczyk, Paweł Zawadzki, Marcin Zawadzki i Tomasz Zawadzki. Nasi strażacy, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wielkiej determinacji, uzyskali czas 57:04 s. i zdeklasowali rywali zajmując I miejsce. Tym samym poprawili swój rezultat z ubiegłego roku. Za zajęcie I miejsca w konkurencji drużynowej mężczyzn nasi strażacy otrzymali nagrody rzeczowe oraz bon o wartości 3000 złotych na zakup sprzętu i umundurowania przeciwpożarowego dla jednostki OSP Wielopole.
12 marca 2016r. w naszej jednostce odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, w wyniku którego wyłoniono skład nowego powiększonego Zarządu:
prezes: Ryszard Moskal
wiceprezes-naczelnik: Zdzisław Ledwoń
wiceprezes: Leszek Moskal
zastępca naczelnika: Łukasz Moskal
sekretarz: Mirosław Skupień
skarbnik: Andrzej Groborz
gospodarz: Roman Śmietana
kronikarz: Artur Ledwoń
członek: Mariusz Moskal
Zmianie uległ również skład Komisji Rewizyjnej:
przewodniczący: Tadeusz Niesobski
wiceprzewodniczący: Ireneusz Madeja
sekretarz: Barbara Przeliorz
Podczas zebrania dotychczasowy wiceprezes druh Jerzy Zdunek ze względu na swój stan zdrowia, wystąpił z wnioskiem o nadanie mu statusu członka honorowego. Wniosek ten został zatwierdzony.
9 kwietnia w naszym Domu Strażaka odbył się Otwarty Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu miejskim. Obecni byli na nim: Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł, przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Sebastian Dziedzioch i st. sekc. Radosław Dziurok, a także Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera. Na poziomie szkoły podstawowej OSP Wielopole reprezentowali: Maciej Leżoch, Laura Szulik i Magdalena Malik, a na poziomie szkoły gimnazjalnej: Wiktoria Czyżykowska, Marcelin Rydzkowski, Łukasz Przeliorz i Agnieszka Nowrot. Wśród gimnazjalistów II miejsce zajął Marcelin Rydzkowski. Natomiast w swoich kategoriach wiekowych zwyciężyli: Maciej Leżoch (szkoła podstawowa) oraz Wiktoria Czyżykowska (szkoła gimnazjalna) i dzięki temu zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbył się 23 kwietnia w Siewierzu. Tam nasi wychowankowie uplasowali się w drugiej dwudziestce startujących. Przygotowaniem młodzieży do zawodów zajął się druh Zdzisław Ledwoń.
Na przełomie kwietnia i maja druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Artur Ledwoń, Roman Śmietana i Adam Niesobski wykonali prace związane z przeniesieniem masztów flagowych w nowe, bardziej reprezentacyjne miejsce, znajdujące się na placu przy Domu Strażaka. Do tej pory maszty stały obok wejścia głównego do remizy.
28 maja 2016r. na placu przy Domu Strażaka odbyły się uroczystości związane z obchodami 110-lecia naszej jednostki. Uroczystość poprowadził druh Artur Ledwoń, zaś dowódcą był druh Zdzisław Ledwoń. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe i delegacje ochotniczych straży pożarnych miasta Rybnika, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Katowicach druh Andrzej Grzenia, Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł, przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Sebastian Dziedzioch, Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Rybniku, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika Pan Janusz Abrachamowicz, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wielopole Pan Wojciech Sobczak, przedstawiciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu Pani Joanna Gąszczyk, a także mieszkańcy dzielnicy oraz przybyli goście. Podczas ceremonii odczytano rys historyczny naszej jednostki i wręczono stosowne wyróżnienia oraz odznaczenia. Następnie ksiądz proboszcz Parafii św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu, Krystian Helbik, odprawił uroczystą mszę świętą przy Domu Strażaka, a po jej zakończeniu poświęcił obraz św. Floriana, ufundowany przez naszych strażaków i namalowany przez Bronisławę Tomalę z okazji jubileuszu 110-lecia OSP Wielopole.
W sobotę 4 czerwca 2016r. przy kościele parafialnym w Rybniku — Wielopolu odbył się V Piknik na Farskim Ogrodzie
. Na czas trwania imprezy strażacy z OSP Wielopole udostępnili przybyłym gościom kurtynę wodną, z której wszyscy bardzo chętnie krzystali. Dodatkowo nasze druhny i osoby zaprzyjaźnione z naszą jednostką przygotowały dla uczestników imprezy grochówkę. W pomoc przy organizacji pikniku zaangażowali się: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Jerzy Zdunek, Mirosław Skupień, Roman Śmietana, Urszula Korabel, Ewa Madeja, Elżbieta Moskal, Joanna Moskal, Joanna Groborz i Ewelina Seidel.
W lipcu przy ul. Podleśnej rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z poszerzeniem drogi dojazdowej prowadzącej między innymi do Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole. Usunięcie najwyższych partii drzew było możliwe dzięki pomocy strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, którzy w ramach ćwiczeń użyczyli nam swojego samochodu pożarniczego z drabiną. Dalsze prace wykonane zostały przez: druha Ryszarda Moskala, druha Leszka Moskala, druha Romana Śmietanę, druha Rafała Moskala, druha Adama Niesobskiego, druha Artura Ledwonia oraz Tomasza Wowrę. Kolejny etap przedsięwzięcia przeprowadzony został na przełomie sierpnia i września przez firmę, która wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Rybnika na ułożenie betonowej kostki w obrębie wyznaczonej części drogi. Przy jej układaniu pomagali druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Mirosław Skupień i Adam Niesobski. Poszerzenie drogi było możliwe dzięki staraniom Rady Dzielnicy Wielopole, której przewodniczącym jest wiceprezes OSP Wielopole, druh Leszek Moskal.
Z inicjatywny Zarządu w dniach 10-11 września odbyła się dwudniowa wycieczka w rejon Kotliny Kłodzkiej oraz okolic. Pierwszego dnia nasi druhowie i druhny wraz ze swoimi bliskimi zwiedzili Twierdzę Kłodzko stanowiącą system obronny z XVII i XVIII wieku, zjedli obiad w uzdrowiskowym mieście Duszniki-Zdrój, zobaczyli Szczeliniec Wielki — najwyższy szczyt w Górach Stołowych i wreszcie, po całym dniu atrakcji, odpoczęli w miłym towarzystwie przy ognisku. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki byli w kościele śś. Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju, w którym znajduje się słynna ambona w kształcie wieloryba, a następnie odwiedzili Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku, potocznie nazywane Kopalnią Złota. Wyjazd dostarczył wszystkim wycieczkowiczom wielu wrażeń oraz miłych chwil, które z pewnością pozostaną z nimi na długo.
Podczas listopadowej mszy świętej związanej z obchodami Dnia Niepodległości, która odbyła się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej, w poczcie sztandarowym szli druhowie: Mariusz Moskal, Łukasz Moskal i Andrzej Groborz. Następnie druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Andrzej Groborz, Mariusz Moskal i Marcin Moskal udali się na rybnicki rynek, gdzie uczestniczyli w uroczystościach 98. rocznicy odzyskania niepodległości.
Dzięki staraniom Zarządu 26 listopada zorganizowano kolejny wyjazd do Parku Wodnego, tym razem znajdującego się w Żorach. Uczestniczyli w nim przede wszystkim członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole. Podczas wycieczki nasi wychowankowie miło spędzili czas i dobrze się bawili. Opiekunami grupy byli druhowie: Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal i Roman Śmietana oraz druhny: Bogumiła Ledwoń i Barbara Przeliorz.
Na przełomie listopada i grudnia 2016r. z inicjatywy druha Szymona Gąszczyka przeprowadzono zbiórkę pieniędzy oraz słodyczy na rzecz rybnickiego Domu Dziecka znajdującego się przy ul. Powstańców Śląskich 44. Darczyńcami byli członkowie OSP Wielopole, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu oraz osoby związane z Fundacją EDF Polska z siedzibą przy ul. Podmiejskiej w Rybniku. Wszystkie zebrane prezenty w dniu 6 grudnia zostały przekazane podopiecznym Domu Dziecka. Z wizytą do wychowanków placówki pojechali druhowie: Leszek Moskal, Szymon Gąszczyk, Jarosław Cofalik, Tomasz Groborz, Marek Winch oraz druhny: Patrycja Bielec i Agnieszka Bojko. Mikołajkowa akcja naszych strażaków sprawiła wiele radości dzieciom i okazała się znakomitą okazją do bezinteresownej pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
10 grudnia 3-osobowa drużyna OSP Wielopole w składzie: druh Szymon Gąszczyk, druh Jarosław Cofalik i druh Tomasz Groborz wzięła udział w VIII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników Kopalnia Soli Wieliczka 2016
. Uczestnicy w pełnym stroju bojowym (strażackie ubranie specjalne, buty bojowe, hełm strażacki, rękawice przeciwpożarowe, aparat ochrony dróg oddechowych z podłączoną maską, latarka), mieli do pokonania 650 drewnianych stopni i 90 podestów (110 metrów różnicy poziomów) usytuowanych w szybie M. Daniłowicza. Dodatkowym utrudnieniem była konieczność przejścia pierwszej części trasy w zupełnej ciemności, z wykorzystaniem latarek. Wyzwanie było bardzo wyczerpujące i wymagało doskonałego przygotowania fizycznego. W zawodach wzięło udział łącznie 87 drużyn, które startowały w pięciu kategoriach: ogólnej, Państwowe Straże Pożarne, Ochotnicze Straże Pożarne, ratownicy z innych formacji oraz kobiety. Nasi druhowie z wynikiem czasowym 7:04.86 min. w klasyfikacji ogólnej zajęli 52 miejsce (tracąc do zwycięzców 2:41.78 min.). Natomiast spośród 51 męskich drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych osiągnęli 23 rezultat (tracąc do zwycięzców 1:58.99 min.). Bezpośrednie wsparcie dla naszej drużyny stanowili druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Jerzy Zdunek i Roman Śmietana, którzy byli w Wieliczce razem z zawodnikami i na bieżąco obserwowali przebieg zawodów. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Rybniku, Grzegorza Olszowskiego, nasi strażacy mieli możliwości przygotowywania się do zawodów w wieży widokowej rybnickiej Bazyliki św. Antoniego. Wysokość całkowita wieży wynosi około 85 metrów, a na taras widokowy prowadzą 253 schody.
W weekend 11-12 lutego 2017r. na stoku Areny Narciarskiej Jaworki–Homole w Szczawnicy odbyła się V edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Organizatorzy po raz kolejny wykazali się profesjonalizmem i doskonale przygotowali trasę zjazdową o długości 510 metrów, na której przy pięknej słonecznej pogodzie rywalizowało ze sobą ponad 230 zawodników z całej Polski. Pierwszego dnia druhny i druhowie startowali indywidualnie w slalomie gigancie. Natomiast drugiego dnia odbyła się widowiskowa konkurencja drużynowa Strażacki Slalom Gigant
, polegająca na jak najszybszym pokonaniu wskazanej trasy z jednoczesnym trzymaniem w rękach rozwiniętego węża strażackiego. OSP Wielopole reprezentowały dwie druhny i sześciu druhów. W klasyfikacji drużynowej mężczyzn obrońcy mistrzowskiego tytułu sprzed roku, druhowie: Szymon Gąszczyk, Paweł Zawadzki, Marcin Zawadzki, Tomasz Zawadzki, zajęli 2 miejsce. W klasyfikacji drużyn mieszanych (druhny i druhowie) zespół OSP Wielopole w składzie: Patrycja Bielec, Justyna Śmietana, Jakub Borek, Jarosław Cofalik zajął 3 lokatę. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn spośród wszystkich naszych zawodników najlepszy rezultat osiągnął Marcin Zawadzki, zajmując 2 miejsce. Pozostali uczestnicy uplasowali się kolejno na: 7 miejscu — Tomasz Zawadzki, 10 miejscu — Paweł Zawadzki, 18 miejscu — Szymon Gąszczyk, 33 miejscu — Jakub Borek, 50 miejscu — Jarosław Cofalik. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej kobiet 10 miejsce zajęła Patrycja Bielec, a 12 miejsce — Justyna Śmietana. Atmosfera w czasie zawodów była znakomita. Na stoku, prócz startujących, obecni byli także kibice z całej Polski, w tym druhowie: Leszek Moskal, Mirosław Skupień, Norbert Zimoń oraz Barbara Zimoń, którzy przyjechali wspierać zawodników, jak również turyści odwiedzający Pieniny w czasie ferii zimowych. Za zajęcie 2 miejsca w konkurencji drużynowej mężczyzn nasi strażacy otrzymali nagrody rzeczowe oraz bon o wartości 2000 złotych na zakup sprzętu i umundurowania przeciwpożarowego dla jednostki OSP Wielopole.
18 lutego 2017r. w Domu Strażaka odbyło się walne zebranie sprawozdawcze. Prócz druhen, druhów, członków wspierających i członków honorowych z OSP Wielopole w zebraniu uczestniczył także Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. sekc. Radosław Dziurok oraz przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wielopole Pan Wojciech Sobczak. W czasie zebrania przedstawiono przedsięwzięcia zrealizowane przez naszą jednostkę w minionym roku, a także założenia na rok 2017. Podsumowano również liczne sukcesy naszych druhen i druhów odniesione w różnego rodzaju turniejach i zawodach sportowych OSP na przestrzeni ostatnich 13 miesięcy. Dalszej części zebrania towarzyszyły duże emocje i burzliwa dyskusja dotycząca zamiany eksploatowanego przez OSP Wielopole od 1997r. samochodu pożarniczego STAR 244 typu GBA 2,5/8 na nowy, nieużywany pojazd, który spełniałby standardy związane z dzisiejszymi wyzwaniami akcji ratowniczo-gaśniczych. Druh Józef Sorychta w swoim wystąpieniu zaznaczył, że otrzymanie przez OSP Wielopole fabrycznie nowego samochodu pożarniczego jest obecnie niemożliwe. Natomiast st. sekc. Radosław Dziurok dodał, że dla naszej jednostki przewidziany jest średni samochód pożarniczy marki Renault, który dotychczas użytkowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.
W sobotę 8 kwietnia 2017r. o godzinie 10:00 w OSP Boguszowice rozpoczął się etap miejski Otwartego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Obecni byli na nim: Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł, przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Wojciech Rduch oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika Pan Janusz Abrachamowicz. Na poziomie szkoły podstawowej OSP Wielopole reprezentowali: Emilia Niewelt, Anita Nowrot, Martyna Szulik i Kacper Swatowski. Na poziomie szkoły gimnazjalnej — Laura Szulik, Magda Malik i Maciej Leżoch. Z kolei na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej — Agnieszka Nowrot i Marcelin Rydzkowski. Spośród naszych zawodników najwyższą lokatę, bo 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej uzyskała Agnieszka Nowrot. Przygotowaniem młodzieży do zawodów zajął się druh Zdzisław Ledwoń.
W Wigilię Paschalną Świąt Wielkiej Nocy, która przypadła na dzień 15 kwietnia, odbyła się uroczysta procesja Rezurekcyjna wokół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu. Bardzo licznie uczestniczyli w niej mieszkańcy dzielnicy i przybyli goście. Swój wkład w przebieg uroczystości mieli także strażacy z naszej jednostki. W poczcie sztandarowym szli druhowie: Mariusz Moskal, Łukasz Moskal i Andrzej Wróbel. Paschał w czasie procesji niósł druh Przemysław Śmietana. Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego — druhowie Ryszard Zając i Mariusz Małachowski. Natomiast baldachim, pod którym ksiądz proboszcz naszej parafii, Krystian Helbik, niósł Najświętszy Sakrament trzymali druhowie: Zdzisław Ledwoń, Ryszard Moskal, Roman Śmietana i Mirosław Skupień.
28 kwietnia 2017r. o godzinie 9:30 w hali sportowo-widowiskowej MOSiR w Rybniku — Boguszowicach rozpoczęła się XI Rybnicka Olimpiada Sportowa Przedszkolaków. W zawodach wzięło udział 370 dzieci z 16 rybnickich przedszkoli. Olimpiadę zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Rybniku — Wielopolu przy współudziale miasta. W poprzednich latach zmagania przedszkolaków odbywały się w Rybniku — Wielopolu, jednak ze względu na ogromną popularność wydarzenia i wielką liczbę uczestników, w tym roku sala gimnastyczna przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 okazała się zbyt mała. Stąd zmiana lokalizacji. O bezpieczeństwo uczestników imprezy, zaproszonych gości oraz kibiców dbali m.in. strażacy z OSP Wielopole, a mianowicie druhowie: Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Tadeusz Niesobski i Dariusz Przeliorz.
3 maja druhowie, druhny, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Wielopole oraz osoby zaprzyjaźnione z naszą jednostką wspólnie przemaszerowali spod Domu Strażaka do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu, gdzie ksiądz proboszcz Krystian Helbik odprawił uroczystą mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin. W poczcie sztandarowym szli druhowie: Andrzej Groborz, Mariusz Moskal i Łukasz Moskal. Po zakończeniu mszy świętej wszyscy zebrani członkowie OSP Wielopole wraz z najbliższymi ponownie przemaszerowali do Domu Strażaka, aby wspólnie spędzić czas przy grillu.
W sobotę 6 maja druhowie z OSP Wielopole w składzie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Roman Śmietana, Artur Ledwoń, Szymon Gąszczyk, Jarosław Cofalik i Tomasz Groborz wraz z członkami stowarzyszenia Forum Obywateli Rybnika oraz przedstawicielami Zapomnianego Rybnika uczestniczyli w pracach porządkowych związanych z usuwaniem drzew oraz porządkowaniem gałęzi na terenie dawnego cmentarza przy ul. Weteranów w Rybniku — Wielopolu. Cmentarz położony jest w lesie nieopodal nieistniejącego już dzisiaj boiska do piłki nożnej, dawniej nazywanego przez mieszkańców dzielnicy Astala
. W miejscu tym, do roku 1945 włącznie, odbywały się pochówki pacjentów Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych mieszczącego się przy ul. Gliwickiej w Rybniku. Zdecydowaną większość grobów oznaczono wówczas jedynie niewielkimi kamiennymi tabliczkami umieszczonymi w ziemi, które nie zawierają danych osobowych osób zmarłych.
W niedzielę 7 maja w Rybniku odbyła się wielka impreza rowerowa pod nazwą Bike Atelier MTB Maraton
. Na starcie stanęło prawie 800 zawodników z całego kraju, którzy rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach — pro, hobby, family i kids. Wyścig rozpoczął się w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym Ruda
przy ul. Gliwickiej w Rybniku i prowadził przez leśne ścieżki, których w naszym mieście nie brakuje. O bezpieczeństwo zawodników podczas przejazdu dbało wiele służb, w tym druhowie z OSP Wielopole: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Roman Śmietana, Jarosław Cofalik i Tomasz Groborz.
W dniu 23 maja 2017r. tragicznie zginął wieloletni strażak OSP Wielopole, druh Tadeusz Zieleźny. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 maja w cmentarnej kaplicy znajdującej się na terenie Cmentarza Komunalnego przy ul. Rudzkiej w Rybniku. Mszę świętą odprawił ksiądz proboszcz Parafii św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu, Krystian Helbik. W poczcie sztandarowym szli druhowie: Zdzisław Ledwoń, Mirosław Skupień i Ireneusz Madeja.
26 maja o godzinie 11:00 na rybnickim rynku rozpoczął się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka oraz jubileuszu 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu miasta Rybnika i powiatu rybnickiego, w tym również poczet sztandarowy z OSP Wielopole w składzie: druh Mariusz Moskal, druh Łukasz Moskal i druh Tomasz Groborz, a także przedstawiciele władz samorządowych, w tym prezydent miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz zaproszeni goście.
Po raz pierwszy od wielu lat, z inicjatywy Miejskiego Związku OSP RP w Rybniku, w dniu 28 maja w hali sportowej przy Gimnazjum nr 11 należącym do Zespołu Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku — Niedobczycach odbyły się Halowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zawodach wystartowało 5 drużyn dziewczęcych i 11 drużyn chłopięcych z miasta Rybnika. Gościnnie wzięli w nich udział także zawodnicy z OSP Świerklany. Nasze zawodniczki w grupie dziewcząt zdeklasowały swoje rywalki i zajęły 1 miejsce. Natomiast nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców, która zgodnie z regulaminem zawodów startowała w składzie mieszanym (dziewczyny i chłopcy) uzyskała 2 lokatę. Tak dobre rezultaty osiągnięte przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z OSP Wielopole są wynikiem wielkiego zdeterminowania i woli zwycięstwa naszych zawodników, a także wielu treningów i spotkań, które odbywały się regularnie przy naszym Domu Strażaka w czasie ostatnich tygodni. W przygotowanie dzieci i młodzieży do zawodów zaangażowanych było wiele druhów i druhen z naszej jednostki. Jednak najwięcej czasu poświęcili temu zadaniu druhowie: Zdzisław Ledwoń (opiekun naszych drużyn), Leszek Moskal, Artur Ledwoń, Marcin Szweda, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik oraz druhny: Justyna Śmietana i Natalia Groborz. Ponadto w przygotowaniu toru przeszkód do treningów pomagali także druhowie: Ryszard Moskal, Łukasz Moskal, Roman Śmietana, Mirosław Skupień, Norbert Zimoń, Adam Niesobski oraz Tadeusz Zieleźny.
1 czerwca z okazji obchodów Dnia Dziecka przy naszym Domu Strażaka z inicjatywy Rady Dzielnicy Wielopole miały miejsce liczne atrakcje dla dzieci. Wśród nich był również pokaz umiejętności strażaków z OSP Wielopole podczas gaszenia płonącego samochodu. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obserwowały zmagania zastępu i niewątpliwie sprawiło im to wiele radości. Druhami biorącymi udział w pokazie byli: Zdzisław Ledwoń, Leszek Moskal, Norbert Zimoń, Rafał Moskal, Tomasz Groborz i Jarosław Cofalik.
W sobotę 3 czerwca 2017r. przy kościele parafialnym w Rybniku — Wielopolu odbył się VI Piknik na Farskim Ogrodzie
. Organizatorzy zapewnili uczestnikom imprezy wiele atrakcji. Swoją pomoc w przygotowaniu pikniku zaoferowała również OSP Wielopole. Nasi strażacy udostępnili kurtynę wodną, która sprawiła wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ponadto nasze druhny i osoby zaprzyjaźnione z naszą jednostką przygotowały grochówkę dla wszystkich przybyłych gości. W przedsięwzięcie zaangażowali się: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Roman Śmietana, Ewelina Seidel, Urszula Korabel, Joanna Moskal, Elżbieta Moskal, Ewa Madeja oraz Ilona Skupień.
15 czerwca w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Rybniku — Wielopolu odbyła się uroczysta msza św. związana z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W czasie uroczystości naszą jednostkę w poczcie sztandarowym reprezentowali druhowie: Leszek Moskal, Mirosław Skupień i Tadeusz Niesobski. Z kolei baldachim, pod którym ksiądz proboszcz naszej parafii, Krystian Helbik, niósł Najświętszy Sakrament trzymali druhowie: Zdzisław Ledwoń, Ryszard Moskal, Norbert Zimoń oraz Ireneusz Madeja.
W sobotę 24 czerwca nasi strażacy w składzie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Roman Śmietana, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik i Adam Niesobski ponownie uczestniczyli w pracach porządkowych związanych z usuwaniem kolejnych partii drzew oraz porządkowaniem gałęzi na terenie dawnego cmentarza przy ul. Weteranów w Rybniku — Wielopolu. Towarzyszył im również przewodniczący Rady Dzielnicy Wielopole Pan Wojciech Sobczak.
Od połowy czerwca do połowy lipca 2017r. trwały prace związane z wymianą czterech słupów oświetleniowych znajdujących się przy betonowym placu w sąsiedztwie naszego Domu Strażaka. Poprzednie słupy były już mocno zniszczone i nie nadawały się do dalszego bezpiecznego użytkowania. W pracach brali udział druhowie: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Roman Śmietana, Norbert Zimoń, Tadeusz Niesobski, Artur Ledwoń, Marcin Moskal i Rafał Moskal. Ponadto dzięki uprzejmości wiceprezydenta Miasta Rybnika, Pana Janusza Kopera, przy pracach ziemnych związanych z wymianą wspomnianych słupów pomagali również pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych. Dodatkowo w czasie prac elektrycznych Pan Eugeniusz Skupień prowadzący działalność gospodarczą związaną z usługami ogólnobudowlanymi i elektrycznymi użyczył naszym strażakom swojego podnośnika.
W dniach 15-16 lipca 2017r. przy Domu Strażaka OSP Wielopole odbył się coroczny festyn Dni Wielopola
. W tegorocznej imprezie uczestniczyło wyjątkowo wielu gości. Byli to zarówno mieszkańcy naszej dzielnicy, jak i osoby przyjezdne z różnych stron województwa śląskiego. Wszyscy doskonale się bawili. Za organizację festynu i towarzyszące mu atrakcje odpowiedzialna była nasza jednostka oraz Rada Dzielnicy Wielopole. W przygotowania do imprezy zaangażowali się przede wszystkim druhowie: Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Tadeusz Niesobski, a także Przewodniczący Rady Dzielnicy Pan Wojciech Sobczak.
19 lipca na placu przy naszym Domu Strażaka odbyły się zajęcia zorganizowane dla dzieci w ramach akcji Wakacje na Saharze
. Zabawy z najmłodszymi sfinansowano z budżetu obywatelskiego miasta Rybnika na rok 2017. Poprowadzili je członkowie rybnickiej fundacji Byle do wiosny
. Motywem przewodnim środowego spotkania było poznanie z bliska pracy policjantów oraz strażaków. W związku z tym druhowie z naszej jednostki, zaraz po części przygotowanej przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, zaprezentowali dzieciom krótki pokaz i opowiedzieli im o pracy strażaka. Po części oficjalnej wszystkie dzieci mogły pobawić się w rozłożonej przez naszych strażaków kurtynie wodnej, która dostarczyła im wiele radości. W akcję zaangażowali się druhowie: Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Jarosław Cofalik i Marcin Szweda.
19 sierpnia 2017 w Rybniku na ul. Podmiejskiej odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika. Brały w nich udział zastępy: OSP Orzepowice, OSP Golejów, OSP Popielów, OSP Grabownia, OSP Kamień, OSP Ochojec, a także OSP Wielopole. Naszą jednostkę reprezentowali druhowie: Ryszard Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Mirosław Skupień, Mariusz Małachowski, Michał Zimoń. Ćwiczeniami kierowali strażacy z KM PSP w Rybniku. Na miejscu obecny był również Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.
W sobotę 30 września druhowie Leszek Moskal, Mirosław Skupień, Roman Śmietana i Szymon Gąszczyk wraz z członkami stowarzyszenia Forum Obywateli Rybnika, przedstawicielami Zapomnianego Rybnika oraz uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 8 w Rybniku — Boguszowicach kontynuowali prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza przy ul. Weteranów w Rybniku — Wielopolu. Tym razem udało się odsłonić 100 kamiennych tabliczek identyfikacyjnych znajdujących się na kolejnych grobach.
W dniu 8 października 2017r. na terenie Ośrodka MOSiR w Rybniku — Kamieniu przy ul. Hotelowej 12 odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Miasta Rybnika. Nasze drużyny nie zawiodły i po raz kolejny zajęły czołowe lokaty. W grupie A
mężczyzn zwyciężyła II drużyna OSP Wielopole. W tej samej grupie drugie miejsce zajęła I drużyna OSP Wielopole. W grupie C
kobiet nasze Panie zajęły pierwsze miejsce. Pierwsze miejsce zajęła również nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców, która zgodnie z regulaminem zawodów startowała w składzie mieszanym (dziewczyny i chłopcy).
28 października nasi druhowie w składzie: Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Tadeusz Niesobski, Marcin Moskal wraz z naszym członkiem wspierającym Henrykiem Szulcem, członkami stowarzyszenia Forum Obywateli Rybnika oraz przedstawicielami Zapomnianego Rybnika po raz kolejny zaangażowali się w porządkowanie terenu dawnego cmentarza przy ul. Weteranów w Rybniku — Wielopolu. Tym razem najważniejszym celem przeprowadzonych prac było usunięcie tysięcy liści, które pokryły niedawno odkryte kamienne tablice identyfikacyjne.
W sobotę 4 listopada, dzięki staraniom Zarządu, zorganizowano wyjazd do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Opiekunami grupy byli druhowie: Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Roman Śmietana, Tomasz Groborz oraz druhny: Bogumiła Ledwoń, Joanna Moskal, Justyna Śmietana, Natalia Groborz. W wycieczce uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Wielopole: Agnieszka Nowrot, Anita Nowrot, Laura Szulik, Martyna Szulik, Martyna Rydzkowska, Emilia Łępicka, Magdalena Malik, Paulina Gąszczyk, Wiktoria Czyżykowska, Maciej Leżoch, Przemysław Walotka, Szymon Matkowski. Wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili i miło spędzili wolny czas.
W grudniu 2017 roku z inicjatywy druha Szymona Gąszczyka zorganizowano kolejną zbiórkę pieniędzy oraz słodyczy dla wychowanków rybnickiego Domu Dziecka mieszczącego się przy ul. Powstańców sląskich 44. Darczyńcami byli członkowie OSP Wielopole, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu oraz osoby związane z Fundacją EDF Polska z siedzibą przy ul. Podmiejskiej w Rybniku. W tym roku do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Rybnik, które przekazało na rzecz dzieci i młodzieży choinkę. Wszystkie zebrane prezenty w dniu 22 grudnia 2017 roku zostały przekazane podopiecznym rybnickiego Domu Dziecka. Z wizytą do wychowanków placówki pojechali druhowie: Leszek Moskal i Jarosław Cofalik, a także druhny Justyna Śmietana i Monika Syrek.
W weekend 10-11 lutego 2018r. na stoku Stacji Narciarskiej Polana Sosny w Niedzicy gm. Łapsze Niżne, pow. nowotarski, woj. małopolskie, mieszczącym się około 20 km od Szczawnicy, odbyła się VI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Organizatorzy jak co roku odpowiednio przygotowali trasy zjazdowe i zapewnili wszystkim uczestnikom przyjazną i życzliwą atmosferę. W klasyfikacji drużynowej mężczyzn strażacy z OSP Wielopole zajęli 2 lokatę w składzie: druh Marcin Zawadzki, druh Tomasz Zawadzki, druh Paweł Zawadzki, druh Szymon Gąszczyk. Natomiast w klasyfikacji drużyn mieszanych (druhny i druhowie) zespół OSP Wielopole zajął 3 miejsce w składzie: druhna Justyna Śmietana, druhna Monika Syrek, druh Jarosław Cofalik, druh Jakub Borek. Nasi zawodnicy uzyskali takie same lokaty w konkurencjach drużynowych, jak w roku poprzednim. Udowodnili tym samym, że wciąż utrzymują wysoką formę. W klasyfikacji indywidualnej narciarek w grupie B (zawodniczki w wieku 18 — 40 lat) 4 miejsce zajęła Monika Syrek, 6 miejsce — Justyna Śmietana. Z kolei w klasyfikacji indywidualnej narciarzy w grupie B (zawodnicy w wieku 18 — 40 lat) 3 miejsce zajął Paweł Zawadzki, 5 miejsce — Tomasz Zawadzki, 7 miejsce — Marcin Zawadzki, 19 miejsce — Jakub Borek, 42 miejsce — Jarosław Cofalik, 89 miejsce — Szymon Gąszczyk (nie ukończył drugiego przejazdu, w związku z czym nie był brany pod uwagę w końcowej klasyfikacji).
W dniu 17 lutego 2018r. w Domu Strażaka OSP Wielopole odbyło się walne zebranie sprawozdawcze. W zebraniu uczestniczyli druhny, druhowie, członkowie wspierający i członkowie honorowi z OSP Wielopole, a także Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Wojciech Kruczek oraz przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wielopole Pan Wojciech Sobczak. Podczas zebrania wyszczególniono przedsięwzięcia, które udało się zrealizować naszym strażakom w minionym roku. Przedstawiono również założenia na rok 2018. Dodatkowo podsumowano sukcesy naszych druhen i druhów odniesione w różnego rodzaju turniejach i zawodach sportowych OSP na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. W czasie dyskusji poruszono kwestie związane ze zbliżającymi się zawodami MDP i OSP, a także Dniem Strażaka, który w tym roku, dla wszytkich rybnickich Ochotniczych Straży Pożarnych, zorganizuje nasza jednostka. Omówiono również sprawę dotyczącą zamiany eksploatowanego przez OSP Wielopole od 1997r. samochodu pożarniczego STAR 244 typu GBA 2,5/8 na średni samochód pożarniczy marki Renault, który dotychczas użytkowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Wojciech Kruczek oświadczył, że w chwili obecnej zagadnienie to jest rozpatrywane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Marzec to niewątpliwie przełomowy miesiąc dla naszej jednostki. Po 30. latach użytkowania średniego samochodu bojowego STAR 244 typu GBM 2,5/8 z 1988r., nasz wysłużony i jedyny pojazd w dniu 9 marca nie przeszedł przeglądu technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Rybniku przy ul. Lipowej 59. Diagnosta stwierdził nieskuteczny układ hamowania, uszkodzone mocowania zbiornika wody (z powodu korozji), wyciek oleju z silnika, skrzyni biegów oraz przedniego mostu (z powodu starych i zużytych uszczelnień), a także skorodowaną zabudowę pożarniczą, która ma negatywny wpływ na sztywność całej konstrukcji pojazdu. W związku z tym samochód bojowy OSP Wielopole z przebiegiem 4659 km został rozbrojony ze sprzętu pożarniczego, a następnie przekazany przez Zarząd naszej jednostki do garażu należącego do OSP Stodoły, gdzie będzie oczekiwał na dalsze decyzje Urzędu Miasta Rybnika, który jest jego właścicielem. Od tego momentu OSP Wielopole pozostało bez samochodu bojowego. Przy okazji warto przypomnieć kilka informacji technicznych dotyczących przekazanego samochodu, mianowicie został on zarejestrowany w dniu 14 listopada 1988r., posiadał silnik napędzany olejem napędowym o pojemności 6842 cm sześciennych i mocy 110 kW. Miał napęd na wszystkie cztery koła oraz osiem skrytek na sprzęt pożarniczy, po cztery z każdej strony. Ponadto dysponował łączną liczbą 10 miejsc, przy czym wszystkie były siedzące. Jego masa własna wynosiła 4640 kg, dopuszczalna ładowność — 5630 kg, natomiast dopuszczalna masa całkowita — 11100 kg. Na wyposażeniu posiadał zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 60 litrów, a także wysłużoną motopompę pożarniczą Polonia P-05 o wydajności 800 l/min. Warto przy tym nadmienić, że samochód bojowy GBM 2,5/8 powstał na podwoziu marki Star P244, z zabudową wykonaną w Jelczańskich Zakładach Samochodowych S.A.
W dniu 24 marca w Domu Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gotartowicach odbyły się miejskie eliminacje Otwartego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Głównym sędzią turnieju był przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. asp. Radosław Dziurok. Ponadto przebieg turnieju nadzorowali Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta oraz Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł. Z kolei nagrody wręczył Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Wojciech Kruczek. Na poziomie szkoły podstawowej naszą jednostkę reprezentowali: Martyna Szulik i Anita Nowrot, na poziomie szkoły gimnazjalnej: Laura Szulik, Magdalena Malik, Emilia Niewelt, Emilia Łępicka, Martyna Rydzkowska, Szymon Matkowski, Przemysław Walotka, Paweł Myl i Maciej Leżoch, natomiast na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej: Marcelin Rydzkowski. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zajęli Przemysław Walotka i Marcelin Rydzkowski, dzięki czemu zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego Otwartego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Przygotowaniem młodzieży do turnieju zajęli się druhowie Zdzisław Ledwoń oraz Leszek Moskal.
W dniu 28 kwietnia 2018 roku w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach odbyły się Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jednostkę OSP Wielopole reprezentował członek naszej chłopięcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Przemysław Walotka. Naszemu zawodnikowi co prawda nie udało się zakwalifikować do etapu ogólnopolskiego, ale jego zaangażowanie i chęci poszerzania wiedzy pożarniczej w przyszłości z pewnością będą procentować. Przygotowaniem młodzieżowca do turnieju zajął się druh Zdzisław Ledwoń.
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były wyjątkowe. W czasie jednego ze spotkań Zarządu Miejskiego OSP w Rybniku, które odbyło się w tym roku, na prośbę druha Leszka Moskala podjęto uchwałę o organizacji obchodów Dnia Strażaka przy Domu Strażaka OSP Wielopole dla druhen i druhów ze wszystkich jednostek OSP znajdujących się w obrębie Miasta Rybnika, a także z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęli się druhowie oraz druhny z naszej jednostki. W dniu 4 maja w uroczystościach uczestniczyli: Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Rybniku mł. bryg. Bogusław Łabędzki, Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika Pan Janusz Abrachamowicz, Przewodniczących Rady Miasta Rybnika Jan Mura, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik Janusz Foltys, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu Joanna Błażyca, a także członkowie Zarządu OSP Wielopole, druhny i druhowie z naszej jednostki oraz osoby z nią zaprzyjaźnione. W obchodach uczestniczyli również mieszkańcy Wielopola oraz innych rybnickich dzielnic. Miłej atmosferze towarzyszyła słoneczna pogoda, dobra muzyka, zabawa oraz ciekawe gry i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.
W dniu 9 czerwca 2018 roku na terenie Stadionu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Sportowej 60 w Konopiskach (pow. częstochowski) odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad 800 zawodniczek i zawodników z całego województwa śląskiego. Ostatecznie w grupie A
mężczyzn wystartowało 25 drużyn. W grupie C
kobiet — 21 drużyn. Z kolei w zawodach młodzieżowców, które odbyły się tego samego dnia, wystartowały w sumie 33 drużyny, w tym 15 drużyn dziewczęcych i 18 drużyn chłopięcych, złożonych z zawodniczek oraz zawodników w wieku od dziesięciu do szesnastu lat. Sędzią głównym zawodów był bryg. Wojciech Kruczek. Natomiast oprawą artystyczną wydarzenia zajęła się Orkiestra Dęta OSP Gminy Konopiska wraz z mażoretkami z grupy Szyk
. W tegorocznych zawodach wzięły udział także drużyny z OSP Wielopole. Nasze zawodniczki oraz zawodnicy wystartowali w grupie A
mężczyzn, w grupie C
kobiet oraz w grupie MDP chłopców (w składzie mieszanym). Wymienione drużyny złożone z dorosłych zawodników i zawodniczek zajęły kolejno 12 i 18 miejsce. Z kolei nasi młodzieżowcy uplasowali się w drugiej dziesiątce tabeli. Pomimo tego, że żadnej z naszych trzech drużyn nie udało się zająć czołowych lokat, to jednak przygotowania do zawodów, czas poświęcony na treningi i zwiększanie swoich umiejętności z pewnością nie będzie czasem straconym. A zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie owocowało w przyszłości. Ciekawostką jest, że opisane zawody rozgrywane były z wykorzystaniem motopomp pożarniczych marki Tohatsu, przy czym jedna z tych pomp została na czas zawodów wypożyczona z naszej jednostki. Największy udział w przygotowaniu naszych drużyn do zawodów mieli następujący druhowie i druhny z naszej jednostki: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik i Justyna Śmietana.
W dniu 6 lipca 2018r. w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika sporządzono tzw. protokół likwidacji środka trwałego w postaci samochodu bojowego STAR 244 typu GBM 2,5/8, który do marca tego roku użytkowała nasza jednostka. Z uwagi na znaczną ilość usterek we wskazanym pojeździe oraz jego wiek stwierdzono, że dalsze naprawy są nieopłacalne. W związku z tym samochód bojowy STAR 244 typu GBM 2,5/8 przeznaczono do zezłomowania. Co istotne, w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach podjęto decyzję o tym, że do naszej jednostki ostatecznie nie trafi średni samochód pożarniczy marki Renault, który dotychczas użytkowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, a który od dłuższego czasu stał nieużywany. Stwierdzono bowiem, że nie minął jeszcze okres 12 lat użytkowania tego samochodu przez Państwową Straż Pożarną, co jest warunkiem koniecznym do wycofania go z podziału bojowego i przekazania do dyspozycji wybranej Ochotniczej Straży Pożarnej. Ponadto zauważono również, że w związku z długotrwałą naprawą tego typu samochodu w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, średni samochód pożarniczy marki Renault z PSP w Rybniku bardziej przyda się właśnie w Mikołowie, aniżeli w OSP Wielopole. Stąd wypożyczono go do tamtejszej jednostki. W związku z zaistniałą sytuacją, Zarząd Miejski Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Rybniku podjął decyzję o przekazaniu do OSP Wielopole samochodu bojowego z jednej z rybnickich jednostek, która posiada dwa samochody i jednocześnie nie odnotowuje wielu wyjazdów do zdarzeń w terenie. Przekazanie samochodu zaplanowano na ostatnie miesiące tego roku.
W dniu 27 września w godzinach wieczorno-nocnych w rejonie Nadleśnictwa Rybnik (dzielnica Paruszowiec) odbył się Rybnicki Nocny Bieg Hallowen zorganizowany przez Śląskie Towarzystwo Aktywnej Rekreacji Active Silesia
. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników biegu oraz zwiększyć ich komfort w czasie sportowej rywalizacji, nasza jednostka użyczyła na czas zawodów agregat prądotwórczy wraz z masztem oświeleniowym z trzema lampami o łącznej mocy 2000 wat, dzięki czemu oświetlona została leśna polana, na której gromadzili się zawodnicy. Transportem, roztawieniem masztu oraz obsługą agregatu w czasie zawodów zajął się druh Leszek Moskal.
W dniu 30 września 2018 roku na terenie trawiastego boiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku — Kamieniu odbyły się coroczne Zawody Sportowo-Pożarnicze Miasta Rybnika (Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Rybnika Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika). Tegoroczne zawody znacząco różniły się od zawodów z lat poprzednich. Wynikało to przede wszystkim ze zmian wprowadzonych do regulaminu zawodów i modyfikacji dotychczasowych konkurencji. O ile ćwiczenia przygotowane dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych nie uległy zmianie, o tyle formuła przeznaczona dla pozostałych drużyn została zmieniona. I tak, ćwiczenia przygotowane dla kobiet (grupa C
) składały się z biegu sztafetowego z wykorzystaniem toru, który wcześniej pokonywały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, a także z ćwiczenia bojowego. Natomiast zawody w grupie A
mężczyzn zostały rozegrane w dwóch odmiennych konkurencjach, mianowicie składały się z ćwiczenia bojowego na zasadzie turnieju pucharowego, w którym przegrywająca drużyna odpada, a także z ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Podczas zawodów obecni byli m.in. Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych Miasta Rybnika druh Marek Zniszczoł, przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku w osobach Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku mł. bryg. Wojciecha Kruczka oraz mł. bryg. Sebastiana Dziedziocha, a także Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera. W tegorocznej edycji zawodów wszystkie drużyny reprezentujące naszą jednostkę zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach. I tak, OSP Wielopole zwyciężyło w grupie A
mężczyzn, w grupie C
kobiet oraz w grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców (drużyna wystartowała w składzie mieszanym). Łącznie w zawodach wzięło udział trzynaście drużyn w grupie A
mężczyzn, dwie drużyny w grupie C
kobiet, a także pięć drużyn w grupie MDP chłopców.
Za zwycięstwo w grupie C
kobiet nasze panie otrzymały piękne żółte kwiaty słonecznika, dyplom oraz puchar. Za zajęcie pierwszego miejsca nasi młodzieżowcy otrzymali dyplom, puchar oraz codzienne i praktyczne dresy. Natomiast strażacy z grupy A
mężczyzn, prócz dyplomu i pucharu, otrzymali również czek gotówkowy na kwotę 2000 złotych. Największy udział w przygotowaniu naszych drużyn do zawodów mieli następujący druhowie i druhny z naszej jednostki: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik i Justyna Śmietana.
Samochód bojowy w OSP Wielopole stał się faktem. W dniu 29 października br. pomiędzy Urzędem Miasta Rybnika reprezentowanym przez Pana Prezydenta Piotra Kuczerę, a Ochotniczą Strażą Pożarną Wielopole, reprezentowaną przez Prezesa druha Ryszarda Moskala oraz Skarbnika Andrzeja Groborza zawarto umowę użyczenia na czas nieokreślony samochodu specjalnego pożarniczego marki STAR P-244L GBA 2,5/16 wyprodukowanego w 1983 roku i do tej pory użytkowanego przez OSP Gotartowice. Samochód został przekazany z przebiegiem 11895 km. Co istotne OSP Gotartowice dysponowała łącznie dwoma samochodami bojowymi — średnim marki STAR P-244L GBA 2,5/16 oraz ciężkim STEYR SLF-11 GCBA 11/50. Jednak w drugiej połowie września tego roku jednostka ta otrzymała zupełnie nowy samochód bojowy na podwoziu Renault D16 4×4 zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej. Toteż wysłużony STAR stał się dla niej zbędny. Samochód marki STAR P-244L GBA 2,5/16 jeszcze przed przekazaniem go do naszej jednostki garażowany był w OSP Stodoły, skąd następnie odebrali go druhowie Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń i Roman Śmietana. Należy przy tym nadmienić, że zezłomowany już samochód bojowy, którym dotychczas dysponowała nasza jednostka, posiadał na wyposażeniu przestarzałą i małowydajną motopompę wody oraz był w bardzo złym stanie technicznym. Z kolei nowoużyczony samochód, pomimo tego, że został wyprodukowany 5 lat wcześniej od swojego poprzednika, posiada na wyposażeniu wygodniejszą w użytkowaniu autopompę pożarniczą oraz działko wodne zamontowane w przedniej części dachu. Ponadto przeszedł również gruntowny remont, dzięki czemu może dalej być wykorzystywany w służbie pożarniczej.
Niezmiennie OSP Wielopole współpracowało również z Radą Dzielnicy Wielopole, Parafią pod wezwaniem św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Wielopolu, Kołem Skata Sportowego oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku, angażując się przy tym w liczne wydarzenia lokalne.