Oficjalna strona OSP Wielopole 


Ćwiczenia z pierwszej pomocy

Dzisiaj w naszej jednostce odbyły się od dawna planowane ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadziła ratownik medyczna Kornelia Stańkowska. Program zajęć obejmował najczęstsze sytuacje związane z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia, z którymi muszą się mierzyć strażacy-ratownicy podczas podejmowanych działań. I choć frekwencja była niewielka, to jednak dziękujemy osobom, które poświęciły swój czas na podnoszenie swoich kwalifikacji i przyszły dzisiaj do naszej remizy. Serdecznie dziękujemy również prowadzącej zajęcia oraz osobom, które jej towarzyszyły.

  • 12.08.2023r.
  • OSP Wielopole

Ćwiczenia z zakresu pożarów wewnętrznych

W miniony wtorek, tj. 25.07.2023r. w Rybniku przy ul. Stefana Batorego 59 na terenie opuszczonych budynków jednorodzinnych Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku zorganizowała ćwiczenia z zakresu pożarów wewnętrznych, w których uczestniczyli m.in. strażacy z OSP Wielopole w składzie: Łukasz Moskal, Andrzej Groborz, Justyna Śmietana, Andrzej Wróbel, Mariusz Małachowski i Przemysław Walotka. Wymagane było kompletne umundurowanie bojowe, kompletne i sprawne aparaty ochrony układu oddechowego oraz chęć do działania. Założeniem ćwiczebnym było zlokalizowanie źródła pożaru wewnątrz budynku, ugaszenie go, a następnie oddymienie nieruchomości. Przy okazji ćwiczeń strażacy-ochotnicy musieli współpracować zespołowo i prowadzić ze sobą komunikację radiową. Dodatkowo zawodowi strażacy z PSP w Rybniku na bieżąco korygowali wszelkie niedociągnięcia uczestników ćwiczeń, tłumaczyli jak się ich wystrzegać, jak również prezentowali rozkład temperatur podczas pożaru na kamerze termowizyjnej.

Obecnie Straże Pożarne na terenie całego naszego kraju stosunkowo rzadko wyjeżdżają do działań ratowniczo-gaśniczych związanych z pożarami. Tym bardziej przeprowadzone ćwiczenia były prawdziwym sprawdzianem wiedzy i umiejętności strażaków-ochotników oraz doskonałą okazją do przećwiczenia działań podejmowanych w tego typu sytuacjach.

Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia: zdjęcia z ćwiczeń z zakresu pożarów wewnętrznych (kliknij i zobacz).

  • 27.07.2023r.
  • OSP Wielopole

Wakacje na Saharze z OSP Wielopole

Dzisiaj przy naszym Domu Strażaka zrealizowaliśmy zajęcia Spotkanie ze Strażą w ramach cyklu Wakacje na Saharze, którego pomysłodawcą jest Rada Dzielnicy Wielopole. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Cieszymy się, że spędziliście z nami czas i mamy nadzieję, że przygotowane przez nas atrakcje spełniły Wasze oczekiwania. Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy odwiedzili nas ze swoimi pociechami.

Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia: zdjęcia ze Spotkania ze Strażą w ramach letniego cyklu zajęć Wakacje na Saharze przy Domu Strażaka OSP Wielopole (kliknij i zobacz).

  • 26.07.2023r.
  • OSP Wielopole

Mili Goście!

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 16 000 ochotniczych straży pożarnych. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole mająca ponad 115-letnią tradycję. Od lat tworzą ją ludzie z pasją, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy, działalność społeczno-wychowawczą oraz kultywuje tradycję kronikarską. Potwierdzeniem tego jest 16 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, 8 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w grupie C kobiet, prowadzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także wydanie publikacji książkowej Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole, która ukazała się w druku jesienią 2022r.


Mury naszej Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszają osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Osoby kreatywne oraz umiejące współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. I pomimo różnorodności charakterów wciąż trzymamy się razem. Tym bardziej cieszymy się, że Wy również jesteście z nami i chętnie odwiedzacie to miejsce — naszą internetową Remizę.

Zgranie i współpraca to
połowa sukcesu...

Drugą część stanowi zaangażowanie i trening, które pozwalają nam osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Możesz śledzić nasze zmagania w Internecie. Możesz obserwować nas z perspektywy trybun. Ale możesz także przyłączyć się do nas, by poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji i ramię w ramię walczyć o najważniejsze trofea.

Przyłącz się do nas!››