Oficjalna strona OSP Wielopole 


Publikacja książki

Z ogromną radością informujemy, że OSP Wielopole we współpracy z Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku zakończyło pracę nad książką Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole autorstwa naszego prezesa Artura Ledwonia. Tym samym dobiegł końca trzyletni, niezwykle wymagający okres gromadzenia, analizy i opracowywania zebranych materiałów. Wreszcie po przejrzeniu tysięcy zapisanych stron i niezliczonej liczbie wizyt w bibliotekach oraz państwowych archiwach nadszedł czas na to, aby opracowanie historyczne związane z dziejami naszej jednostki ujrzało światło dzienne!

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Radzie Dzielnicy Wielopole, która uwzględniła wydanie naszej historii w formie książkowej w projekcie budżetu obywatelskiego miasta Rybnika na rok 2022. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy jesienią ubiegłego roku głosowali na projekt zaproponowany przez wielopolską Radę Dzielnicy. Dziękujemy pracownikom rybnickiego Muzeum, a w szczególności Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych i wydawniczych Panu dr Bogdanowi Klochowi oraz Kierownik Działu Historii, Kultury Regionu i Rzemiosła Pani dr Ewie Kulik za okazane wsparcie oraz cierpliwość przy realizacji tego wyjątkowego projektu. Pragniemy również podziękować wszystkim naszym druhnom oraz druhom, którzy od lat tworzą historię naszej jednostki, w szczególności zaś tym, którzy znaleźli czas i wspólnie z autorem podczas burzliwych dyskusji omawiali zagadnienia związane z tekstem naszej publikacji, aby wyeliminować z niego wszelkie nieścisłości, niedopowiedzenia oraz błędy.

Ten projekt od początku był tworzony dla Was - członków OSP Wielopole oraz mieszkańców naszej dzielnicy. Tym bardziej z wielką radością informujemy, że w rybnickim Muzeum znajduje się ograniczona ilość egzemplarzy, które dostępne są całkowicie za darmo dla osób zainteresowanych lekturą naszej książki. Całkowity nakład wyniósł 200 egzemplarzy. Za jakiś czas poszczególne egzemplarze będą również dostępne w najważniejszych bibliotekach na terenie całego kraju, w tym w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, więc nawet jeżeli nie zdążycie pozyskać egzemplarza książki dla siebie, będziecie mieli możliwość jej wypożyczenia.

Na koniec pragniemy zauważyć, że to pierwszy tego typu projekt realizowany w Rybniku w ramach budżetu obywatelskiego. Żadna Rada Dzielnicy nie zaproponowała podobnego przedsięwzięcia w ubiegłych latach. Zatem miejmy nadzieję, że przetarliśmy szlaki dla podobnych projektów w przyszłości.

  • 24.11.2022r.
  • OSP Wielopole

Likwidacja numeru stacjonarnego

Informujemy, że stacjonarny numer kontaktowy do naszej jednostki został trwale zlikwidowany. Obecnie najszybszą i najdogodniejszą formą kontaktu z OSP Wielopole w sprawach innych niż niecierpiące zwłoki są wiadomości mailowe. Zachęcamy więc do takiej formy kontaktu. Jesteśmy dostępni pod adresem e-mail wskazanym w zakładce Kontakt na naszej stronie. Wiadomości można również wysyłać poprzez formularz kontaktowy, który się tam znajduje.

  • 23.11.2022r.
  • OSP Wielopole

Spotkanie opłatkowe

Z radością informujemy, że tegoroczne spotkanie opłatkowe naszych członków odbędzie się 10 grudnia (sobota) o godzinie 17:00 w Domu Strażaka OSP Wielopole. Osoby posiadające mundury wyjściowe prosimy o przyjście w nich.

  • 22.11.2022r.
  • OSP Wielopole

Mili Goście!

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 16 000 ochotniczych straży pożarnych. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole mająca ponad 115-letnią tradycję. Od lat tworzą ją ludzie z pasją, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy, działalność społeczno-wychowawczą oraz kultywuje tradycję kronikarską. Potwierdzeniem tego jest 16 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, 8 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w grupie C kobiet, prowadzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także wydanie publikacji książkowej Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole, która ukazała się w druku jesienią 2022r.


Mury naszej Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszają osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Osoby kreatywne oraz umiejące współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. I pomimo różnorodności charakterów wciąż trzymamy się razem. Tym bardziej cieszymy się, że Wy również jesteście z nami i chętnie odwiedzacie to miejsce — naszą internetową Remizę.

Zgranie i współpraca to
połowa sukcesu...

Drugą część stanowi zaangażowanie i trening, które pozwalają nam osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Możesz śledzić nasze zmagania w Internecie. Możesz obserwować nas z perspektywy trybun. Ale możesz także przyłączyć się do nas, by poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji i ramię w ramię walczyć o najważniejsze trofea.

Przyłącz się do nas!››