Oficjalna strona OSP Wielopole 


Zebranie Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Rybniku i ankieta do wypełnienia

W dniu dzisiejszym w OSP w Chwałowicach odbyło się zebranie Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Rybniku, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Rybnika. Zasadniczą część zebrania poświęcono na omówienie regulacji prawnych zaproponowanych w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej z dnia 26 kwietnia 2021 roku. Po przedstawieniu poszczególnych stanowisk i przeprowadzeniu dyskusji, Zarząd ustosunkował się negatywnie do wprowadzenia projektu w formie ustawy. Co ważne, równie negatywne stanowisko zajął Zarząd Główny ZOSP RP (więcej informacji na ten temat znajdziecie pod tym linkiem: kliknij i przeczytaj).

Na stronie internetowej ZOSP RP dostępny jest link do ankiety zbierającej opinie strażaków ochotników o projekcie ustawy o OSP. Obowiązkiem każdego strażaka-ochotnika, któremu nie jest obojętny dalszy los jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym kraju, powinien kliknąć na wskazany link i wypełnić ankietę (czas około 15 minut): kliknij i wypełnij ankietę. Zachęcamy do tego również nasze druhny i druhów, ponieważ kolejnej okazji do wyrażenia własnej opinii może już nie być.

  • 21.05.2021r.
  • OSP Wielopole

Koniec konsultacji społecznych

Dobiegły końca konsultacje społeczne dotyczące dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Co ciekawe, konsultacje trwające od minionego poniedziałku do piątku, podzielone na 5 bloków tematycznych, obejrzało w serwisie Youtube w momencie publikowania tej wiadomości łącznie 6500 osób... Nie trudno się domyślić, że tak skromna liczba wyświetleń wynika między innymi, a może przede wszystkim, z braku jakiejkolwiek kampanii informacyjnej w tym zakresie.

Na stronie internetowej ZOSP RP dostępna jest już ocena prawna wskazanego dokumentu (kolorem czerwonym zaznaczono komentarze, warto się z nimi zapoznać): kliknij i przeczytaj.

Poniżej prezentujemy jeden z takich komentarzy:
OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach, tak jak działają np. stowarzyszenia kulturalne, edukacyjne, numizmatyczne, czytelnicze. Utracą możliwość finansowania OSP przewidzianego obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Sama wola utworzenia JRG OSP nie wystarczy, ponieważ by to uczynić trzeba będzie spełnić m.in. minimalne wyposażenie JRG OSP w pojazdy gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne, minimalne standardy zdolności operacyjnej, minimalne standardy gotowości operacyjnej, które określić ma minister właściwy do spraw wewnętrznych w rozporządzeniu. Która OSP nie spełni tych wymogów utraci status jednostki ochrony przeciwpożarowej. Pod znakiem zapytania stoi także dalsze istnienie specjalistycznych OSP, np. ratownictwo wodne, grupy poszukiwawcze z psami. Projekt ustawy o OSP nie widzi dla nich miejsca.

  • 15.05.2021r.
  • OSP Wielopole

Konsultacje społeczne

Dzisiaj mamy dla Was nieco dłuższy wpis, bo i temat jest niezwykle ważny. Zapewne niewielu z Was wie, że w tym tygodniu trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej z dnia 26 kwietnia 2021 roku (dokument dostępny do wglądu na naszej stronie internetowej pod linkiem: projekt ustawy — kliknij i zobacz lub do pobrania pod tym linkiem: projekt ustawy — kliknij i pobierz). Dlaczego to jest ważne? Bo opublikowany projekt zawiera wiele propozycji uregulowań prawnych w zakresie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, których do tej pory w naszym kraju nie było. Poczynając od wprowadzenia imiennych legitymacji z datą ważności, zdjęciem i numerem, poprzez odejście od zwierzchnictwa władz ZOSP RP na rzecz Państwowej Straży Pożarnej i władz administracji publicznej, aż po utworzenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w ramach funkcjonowania danej OSP.

Zgodnie z zapisami projektu ustawy Ochotnicze Straże Pożarne, w których utworzono jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej "JRG OSP", będą jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Zatem każda inna jednostka zgodnie z tymi przepisami nie będzie miała prawa do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Będzie za to mogła nadal funkcjonować na zasadzie stowarzyszenia.

Póki co nie wiadomo, co będzie przesądzać o tym, czy w danej jednostce zostanie utworzona JRG OSP, czy też nie. Co to może oznaczać dla wielu jednostek w kraju (chociażby tych spoza obecnego KSRG)? Być może nawet całkowite zaprzestanie dalszej działalności.

Wskazane konsultacje społeczne odbywają się w formie on-line i zostały podzielone na 5 bloków (każdy z nich rozpoczyna się o godzinie 17:00 danego dnia, więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie internetowej ZOSP RP pod tym linkiem: dodatkowe informacje na stronie internetowej ZOSP RP — kliknij i zobacz):

Blok nr 1 – „Organizacja systemu ratowniczego” (10 maja br.),
Blok nr 2 – „Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut” (11 maja br.),
Blok nr 3 – „OSP - finansowanie, nadzór, kontrola” (12 maja br.),
Blok nr 4 – „Działalność społeczna OSP” (13 maja br.),
Blok nr 5 – „Dodatek do emerytur” (14 maja br).

Dotychczas odbyło się już wszystkie pięć bloków, z których pełne nagrania możecie zobaczyć pod tymi linkami:

Blok nr 1 — kliknij i zobacz
Blok nr 2 — kliknij i zobacz
Blok nr 3 — kliknij i zobacz
Blok nr 4 — kliknij i zobacz
Blok nr 5 — kliknij i zobacz

Gorąco zachęcamy Was do zapoznania się z tym materiałem i wypracowania swoich własnych opinii na ten temat.

  • 13.05.2021r.
  • OSP Wielopole

Mili Goście!

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 16 000 ochotniczych straży pożarnych. Wśród nich jest Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole mająca ponad 115-letnią tradycję. Od lat tworzą ją ludzie z pasją, którzy z narażeniem swojego życia i zdrowia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy oraz działalność społeczno-wychowawczą. Potwierdzeniem tego jest 15 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, jak również liczne zwycięstwa grupy C kobiet oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.


Mury naszej Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszają osoby w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach. Osoby kreatywne oraz umiejące współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. I pomimo różnorodności charakterów wciąż trzymamy się razem. Tym bardziej cieszymy się, że Wy również jesteście z nami i chętnie odwiedzacie to miejsce — naszą internetową Remizę.

Zgranie i współpraca to
połowa sukcesu...

Drugą część stanowi zaangażowanie i trening, które pozwalają nam osiągać jeszcze lepsze wyniki w sporcie pożarniczym. Możesz śledzić nasze zmagania w Internecie. Możesz obserwować nas z perspektywy trybun. Ale możesz także przyłączyć się do nas, by poczuć ducha prawdziwej sportowej rywalizacji i ramię w ramię walczyć o najważniejsze trofea.

Przyłącz się do nas!››